Rakousko 0:2 Česko

Z čističky v Račíně na Vysočině vytahuje správce řízky i houbičky na nádobí

Čističku v Račíně na Žďársku ucpávají zbytky jídel, dětské pleny nebo igelitové tašky. Správce ji proto musí čistit několikrát denně. Jestli se lidé nepolepší, budou si muset připravit víc peněz na zaplacení stočného, obec totiž svým lajdáctvím připravují o tisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Račíně | Foto: Hana Mikulincová

„Ucpává se česlo, jsou tam igelitové tašky a podobně. A jak se to ucpe, tak to jde přepadem přímo do potoka, takže je potřeba to pořád hlídat,“ vysvětluje uvnitř čističky, která v Račíně funguje od roku 2010, její správce Milan Jeřábek.

„Potom to musím vytáhnout. Chodím sem dvakrát nebo třikrát denně a kontroluju to. Jakmile je to ucpané, tak to musím vyčistit,“ říká správce. Znečištění čističky se zde řeší často, což obec stojí peníze.

„Například v srpnu jsme nechali odvézt původní kaly na kompostárnu do Sázavy a objednali jsme nové aktivní kaly. Stálo nás to asi 14 tisíc korun a po týdnu nám nějaký dobrák vypustil nějakou látku do kanalizace. Ta aktivní kaly totálně zničila, takže obec přišla o 14 tisíc,“ upozorňuje nezávislý starosta Jiří Subý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Správce musí čistčiku v Račíně na Žďársku čistit několikrát denně

Čistírna slouží 115 obyvatelům a místnímu hotelu. Někdy do ní připlují opravdu zajímavé záležitosti, kvůli kterým tady správce čističky musí trávit hodně času navíc.

„Houbičky na nádobí, to je klasika, dále hadry, igelitové tašky a zbytky jídel. Minule mě překvapil třeba řízek,“ popisuje správce.

Pokud se situace nezlepší, bude obec zdražovat. „Pokud nám budou občané takovým způsobem ztěžovat provoz, budeme muset zdražit stočné. O kolik, to vám teď neřeknu,“ upozorňuje starosta Jiří Subý.

Obyvatelé by ze zdražení radost určitě neměli, kroutí rezolutně hlavou paní za plotem. „To by se mi vůbec nelíbilo. Nic takového do záchodu neházím. Děláme to sami sobě, kazíme si to.“

Lidem pomůže přečíst si, co do kanalizace nepatří. Třeba v příloze smlouvy na stočné.

Hana Mikulincová, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme