Z hrobu v Ďáblicích vyzvedli experti ostatky umučeného kněze Toufara

Odborníci vyzvedli z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích ostatky, které mohou patřit umučenému knězi Josefu Toufarovi. Teď je budou zkoumat antropologové. Výsledky mají být známy do půl roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska faráře Josefa Toufara | Zdroj: ČTK

Církev by chtěla Toufara prohlásit za svatého, a musí se proto pokusit ostatky identifikovat, říká kněz z královehradecké diecéze Tomáš Petráček.

„Je to něco, co bychom rádi v rámci toho procesu uskutečnili. My to ale nutně nepotřebujeme proto, aby proces dál pokračoval shromažďováním informací a svědectví.“

Proti exhumaci se už dříve ohradilo Sdružení bývalých politických vězňů. Prý je to neetický a necitlivý čin, který sníží význam ostatních obětí komunismu uložených v hrobě.

Kněze obvinila komunistická státní bezpečnost ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku. V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při jeho kázání údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval.

Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a zemřel na následky mučení 25. února 1950, bylo mu 47 let.

ČRo, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme