Z Jeseníku do Prahy se bude převážet unikátní sochařské dílo

Sto let starou kamennou lavici v Jeseníku dnes čeká náročný transport. Přemístí se do Prahy k renovaci. Památkově chráněné dílo budou restaurovat studenti Akademie výtvarných umění v rámci své ročníkové práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farní kostel v Jeseníku

Město Jeseník tím výrazně ušetří, protože zaplatí pouze použitý materiál a technologii. Soukromá firma by si řekla o mnohonásobně vyšší částku.

Mramorová lavice nazvaná „Návrat Germánů z lovu" je dílem sochaře Engelberta Kapse. Dnes se památka rozpadá. Už brzy ale bude vypadat tak, jako dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o převozu sochařského unikátu zjišťovala Andrea Švubová

„Dojde k rozebrání či rozřezání na díly, pomocí jeřábu bude dílo naloženo na nákladní auto a poveze se do Prahy,“ postup musí být co nejšetrnější, uvedla Věra Navrátilová z jesenické radnice.

Studenti se chtějí co nejvíce přiblížit originálu. Šablonou jim bude jediná dochovaná fotografie. Víc se jich mezi lidmi nenašlo a to ani u krajanů v Německu.

„Ta fotografie pochází snad dva, tři roky po osazení lavice, bohužel ale na ní není úplně zřetelně jasný reliéf, který je nejvíce poškozený. Takže budou muset tvořit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a taky zkušeností,“ říká Navrátilová.

Restaurátory čeká minimálně půlroční práce. Kamenná lavice se do města vrátí až v létě. Své nové místo bude mít ve Smetanových sadech.

Igor Maňour, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme