Z jihočeských obcí byly před deseti lety nejvíce poničeny Metly

Metly - malá osada na Strakonicku - se před deseti lety dostala do povědomí po celém Česku. Během povodní se protrhla hráz rybníka nad vesnicí a šestimetrová vlna smetla vše, co jí stálo v cestě. Dnes se obyvatelé o těchto událostech mezi sebou raději nebaví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky srpnové povodně jsou patrné téměř na každém kroku

Jihočeské Troubky, tak se přezdívalo Metlům. Na třicet domů tam odnesla velká voda. A jeden muž se utopil. Ve zdecimované vsi tenkrát místní obviňovali rybáře, že neupustili rybník, a dali tak přednost rybám před lidmi.

„Praskl rybník a už se nám to valilo všude. Tak jsem se vyhrabala po schodech nahoru. Kdyby ta chalupa odplavala, tak jsem odplavala i já,“ vzpomíná jedna ze starších obyvatelek obce.

Situaci v Metlech prošetřovala i policie, avšak žádné porušení zákona nezjistila. I po deseti letech ale povodně jitří místní veřejné mínění. Jak říká jedna z metelských žen, na nedávné slavnosti dobrovolných hasičů se o tragickém výročí raději nezmiňovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínky obyvatel jihočeských Metel na povodně natočil Filip Černý

„Řeklo se, že se to nebude nijak připomínat, protože se to jenom jitří,“ vysvětluje další žena.

Události z roku 2002 jsou pro ni smutnou vzpomínkou. Přišla o střechu nad hlavou a dnes žije v nájmu v domku, který po povodních vybudovala obec. Její muž se ze ztrát způsobených povodní do smrti úplně nevzpamatoval.

„Taťka byl veselej, rád si zahrál na harmoniky, měl jich asi pět. Když mu to všechno odplavalo, bylo to jako když… No prostě už to nebyl on,“ dodává.

Materiální škody, které způsobila jedna z největších přírodních katastrof za poslední století, se podařilo zacelit. Šrámy na duši a smutné vzpomínky se ale nepodařilo zahladit dodnes.

Filip Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme