Z lesů mizí před zimou stovky kubíků dřeva, lesníci jsou proti zlodějům často bezmocní

Lesníky v Královéhradeckém kraji znovu čeká boj se zloději dřeva. Se začátkem topné sezony počet krádeží tradičně roste, mizí především dřevo připravené na odvoz, a lesníci tak už v lese nechávají jen velké kusy. Přesto se jim ztrácejí stovky kubíků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevo - kulatina | Foto: Comstock Images

Chytit zloděje přímo při činu, to je pro lesníky často jediná šance, jak zabránit tomu, aby jim z lesa nemizelo dřevo. Zloději totiž využívají nedokonalé zákony a správci lesa jsou často bezmocní.

„Byla vyznačená probírková těžba v akátu sprejem na kmeny, zničehonic dříví z lesa zmizelo a zbyly po něm jenom pařezy. Obdobné dříví se objevilo o 20 metrů dál složené v zahrádkářské kolonii,“ líčí jeden ze svých zážitků správce lesa Miroslav Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu krádeží dřeva na Královéhradecku se věnoval reportér Václav Plecháček

Téměř učebnicový případ krádeže se ale nepodařilo prokázat.

„Povinností vlastníka lesa je prokázat, že se jedná dříví z jeho lesa, a tuto činnost se jinak než rozbory na bázi uhlíkové metody prokázat nedá, což je poměrně drahý posudek. Takže výsledek je ten, že dotyčný slušně řečeno loupežník z toho vyvázl a ještě dělal dlouhý nos na policii, která se pokoušela dříví zadokumentovat alespoň přes plot, protože vstoupit mu na pozemek se bála, aby neporušila jeho osobní svobody,“ konstatuje Miroslav Novotný.

Podobně absurdní zkušenosti má se zloději také Jan Vosáhlo, který se stará o obecní lesy na Náchodsku a Trutnovsku. Přidává historku, kterou zažil jeho kolega.

„Přišel na to, že se mu ztratilo dříví, šli po stopách a zjistili, že je složené na zahradě za plotem. Když šli na majitele domku, ten se na ně rozkřičel a chtěl volat policii, že mu někdo neoprávněně složil na jeho pozemek dřevo. Nepodařilo se pak usvědčit toho člověka, že to sebral on a složil na pozemek sám.“

Zloděje zachytila fotopast, vyvázl s pokutou

Lesníci se tak snaží zajistit důkazy, a to například pomocí fotopastí. Těch mají v lese rozmístěné stovky, často ale ani to nestačí.

„Viděli jsme, že se tam dříví krade, a tak jsme fotili a fotili. Jenže jsme si neuvědomili jednu věc, že je naší povinností prokázat dotyčnému množství. My jsme měli obrázky, na kterých bylo zřejmé, kolikrát tam byl, ale z těch obrázků nebylo zřejmé, kolik dříví ukradl,“ popisuje Miroslav Novotný.

Fotopast v královéhradeckých lesích | Foto: Jiří Fremuth

A i když se díky vyfotografované registrační značce auta podařilo zloděje vypátrat, ten z toho nakonec vyvázl jen s pokutou za přestupek.

„Osmnáctkrát přijeli dodávkou do lesa, naložili dříví, které měli na kšeft. Část toho dříví se u nich našla, když jsme to všechno oznámili, ale pouze malá část. A soud, ke kterému to šlo, to neuznal jako trestný čin, ale jako přestupek. Vlastníkovi zmizelo 30 kubíků dřeva, což je plně naložený náklaďák,“ povzdechl si správce lesa.

Usvědčit pachatele není snadné, přiznává policie

Velmi často se tak stává, že majitelé lesa krádeže ani nehlásí. Například policie na Náchodsku každoročně dostane jen kolem desítky trestních oznámení. Její mluvčí Eva Prachařová přiznává, že dopadnout a usvědčit pachatele není snadné.

„Pokud se jedná o nepovolené kácení, tak dřevaři jsou najímání prakticky z celé republiky, a pokud se je nepodaří přistihnout přímo při kácení na cizím pozemku, tak jejich vypátrání a následné dokazování je zdlouhavé a obtížné,“ říká mluvčí.

Podle Evy Prachařové navíc majitelé lesa na krádež přijdou s odstupem času a ukradené dřevo je dávno spálené. Přesto se poměrně nedávno podařilo usvědčit zloděje, který v České Skalici způsobil škodu za téměř šedesát tisíc korun.

„Tento případ bude doveden až před soud, takže mu hrozí vzhledem ke způsobené škodě až pětiletý trest odnětí svobody,“ doplnila Prachařová.

Takový případ je ale zatím spíše výjimkou, z lesů se přitom ztrácejí stovky kubíků dřeva. A vhledem ke stoupajícím cenám za energie se situace ještě může zhoršovat.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme