Z loňské bitky hooligans ve Strašnicích se bude zodpovídat přes třicet fotbalových fanoušků

Po zimní přestávce pokračuje jarní částí naše nejvyšší fotbalová soutěž a pražští policisté se po podzimních zkušenostech s agresivními fanoušky připravují na možné problémy. Jen případ poslední velké bitky mezi příznivci ostravského Baníku a pražské Sparty, která se odehrála v říjnu v jedné z proslulých strašnických restaurací, se kriminalistům podařilo uzavřít až minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržnosti fanoušků Baníku pří zápase s Viktorií.jpg

Jedna z největších a nejsurovějších bitek fotbalových hooligans se odehrála v závěru podzimní části ligy v pražských Strašnicích. Kolem padesátky příznivců ostravského Baníku se tam střetlo s asi sedmdesáti fanoušky pražské Sparty. A podle kriminalistů to rozhodně nebylo náhodou. Roztržka měla být předem vyprovokovaná prostřednictvím sociálních sítí.

„O tom, že nešlo jen o náhodné setkání svědčí předměty, které následně byly u zúčastněných osob nalezeny. Jedná se například o chrániče zubů, kukly, anebo pískové rukavice. V průběhu této bitky došlo k drobným zraněním i k rozbití skleněné výplně dveří prodejny, která sousedí s restaurací," popisuje kriminalistka z protiextrémistického oddělení, která si nepřála být jmenována.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evelyna Kulíšková

Jako první tehdy na místo dorazilo sedm jejích kolegů, kteří zvládli zkrotit většinu bojujících fanoušků ještě před příjezdem policejních posil. Speciální pořádková jednotka a těžkooděnci pak zadrželi skupinku hooligans, která se pokusila o útěk zadním východem restaurace. Některým z nich dokonce nebylo ani osmnáct let.

„Na místě bylo ten podvečer zadrženo padesát šest osob, z toho devatenácti bylo sděleno obvinění pro přečin výtržnictví. Po vyhodnocení videozáznamu z místa následně až v současné době bylo ztotožněno dalších třicet osob, které se na místě pohybovaly a z toho bylo potvrzeno, že patnáct osob bylo dalšími pachateli rovněž výtržnictví."

Za to mohou jít do vězení až na 2 roky. Někteří se činu dopustili opakovaně, a tak se jim trestní sazba zvýší o další rok. Viníkům navíc hrozí, že jim soud navíc zakáže i vstup na sportovní akce.

„Domnívám se, že to jsou osoby, které mají nějakou duševní nerovnováhu a když se sejde víc podobných fanoušků, se cítí tak, že se schovají za tu velkou silnou komunitu a já se domnívám, že není v našich silách zabránit osobám, kteří mají tuto formu chování jako svoji zálibu. Vždy záleží na tom, jak je možné včas zasáhnout," usuzuje podle zkušeností vyšetřovatelka.

Speciální bezpečnostní opatření proto pražští policisté chystají před každým rizikovým zápasem. Na fanoušky přitom dohlíží stovky žen a mužů v uniformách, někdy zasahuje i policejní vrtulník.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme