Z mříže na Karlově mostě, připomínající smrt Jana Nepomuckého, zmizí zámky 'věčné lásky'

Přesně před třemi staletími na Karlův most přibyla socha svatého Jana Nepomuckého a stala se jeho trvalou součástí. Před třemi lety se nedaleko sochy objevila zdobená tepaná mříž, která zobrazuje mučednickou smrt tohoto údajného zpovědníka manželky krále Václava IV. Památkářům a strážcům Karlova mostu se ale nelíbí zámky různých tvarů, barev i velikostí, které na mříž věší zamilovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sv. Jan Nepomucký na Karlově mostě | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Zdeněk Pražák

„Je to kovaná mřížka s reliéfem Nepomuka u kamenného zábradlí, kde je dvouramenný bronzový kříž,“ popisuje místo zástupce sdružení výtvarníků Karlova mostu Roman Kotrč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze a jeho osobnost připomenula Michaela Vetešková. Zajímala se i o osud nedalekých zámků zamilovaných

Jeho povinností je všímat si, v jaké kondici Karlův most je, a nemohl si proto nevšimnout zámků, které jsou k mříži připevněny.

„Vadí nám zámky, které sem dávají zamilovaní cizinci, kteří věří, že dokud tady ten zámek bude, tak jejich láska nezahyne, což jim bohužel asi překazíme,“ říká.

To znamená, že strážci Karlova mostu musí desítky zámků od zamilovaných párů z celého světa nekompromisně odstranit a není šance, že by je někde uchovali.

Jan Nepomucký byl umučený a vhozený do Vltavy roku 1393. O důvodu jeho zatčení a umučení se dodnes vedou spory.

Místo, z něhož byl na Karlově mostě do Vltavy Jan Nepomucký svržen | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Matt Borak

Údajně to bylo proto, že „statečně bránil zpovědní tajemství české královny“.

Podle jiných historiků ale zpovědníkem manželky Václava IV. nikdy nebyl a stal se obětí politických pletich.

Památku svatého muže dodnes připomíná nejenom socha, ale i právě i zdobená mříž.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme