Z nádvoří Pernštejna zmizelo čtrnáct vzrostlých stromů

Návštěvníky hradu Pernštejn šokuje zcela změněný vzhled prvního nádvoří. Zmizelo z něj čtrnáct více než stoletých stromů. Podle znalců byly prohnilé a hrozily zřícením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdninová pohlednice - hrad Pernštejn | Foto: ČRo Brno

Vykácení zeleně předcházela letní bouřka, kterou provázel silný vítr. Vichr rozpůlil lípu hned u vchodu do hradu. Padající větve následně poničily další dva stromy. Povolaný znalec je pak doporučil pokácet.

Návštěvníci hradu stromy postrádají. "Pod těmi stromy to bylo moc krásné, romantické. A teď když to vidíte, tu paseku, kde jsou jenom ty pařezy, to je hrozné," říká jeden z pravidelných turistů Zdeněk Juránek.

A kácení stromů na Pernštejně bude pokračovat. V zimě půjdou k zemi také jasany za hradbami. Po vykácení stromů na nádvoří totiž ztratily oporu a mohly by se zřítit.

Souběžně ale vznikne projekt nové výsadby na nádvoří, uklidňuje kastelánka Eva Škrabalová. "Budeme se samozřejmě obracet na architekta a samozřejmě se tady budou sázet stromy," potvrdila.


Zuzana Kopuletá, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme