Z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku vzlétla speciální sonda s kamerami

Zeměkoule je zřejmě fotogenická. Jsou o tom alespoň přesvědčeni nadšenci ze sdružení NO:MAD, kteří dnes v Číhošti na Vysočině vypustili speciální sondu nesenou meteorologickým balonem. Ze zhruba třiceti kilometrů má přinést obrázky modré planety, ale i černo vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení | Foto: NASA

„Sonda Fénix je udělaná z polystyrénu a je v ní speciální destička, která udržuje sondu v rovnováze, aby kamery zaznamenávaly skutečně to, co mají,“ vysvětluje spoluautor sondy Tomáš Černohous.

„Kamera na boku sondy bude zaznamenávat třicetikilometrové výšky a modrý obal země s černým pozadím vesmíru. Druhá kamera míří na Zemi,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při startu sondy v Číhošti byl redaktor Milan Kopecký

Rychlost sondy je 5 metrů za sekundu a balón by ve stratosféře měl prasknout a sonda poté s malým padákem poletí zpět. Číhošť si členové sdružení nevybrali náhodou. Je to geografický střed České republiky a podle vývojového konstruktéra Michala Prokopce se tak zvětšuje šance, že polystyrenová krabice spadne zpět na území Česka:

„Máme tam GPS lokátor, který má v sobě SIM kartu a který bude aktuálně odesílat informace o souřadnicích. Přes mapy se poté podíváme, kde sonda je.“

Milan Kopecký, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme