Z obce Číhošť na Havlíčkobrodsku vzlétla speciální sonda s kamerami

Zeměkoule je zřejmě fotogenická. Jsou o tom alespoň přesvědčeni nadšenci ze sdružení NO:MAD, kteří dnes v Číhošti na Vysočině vypustili speciální sondu nesenou meteorologickým balonem. Ze zhruba třiceti kilometrů má přinést obrázky modré planety, ale i černo vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atmosféra planety Země, fotografie ve vysokém rozlišení | Foto: NASA

„Sonda Fénix je udělaná z polystyrénu a je v ní speciální destička, která udržuje sondu v rovnováze, aby kamery zaznamenávaly skutečně to, co mají,“ vysvětluje spoluautor sondy Tomáš Černohous.

„Kamera na boku sondy bude zaznamenávat třicetikilometrové výšky a modrý obal země s černým pozadím vesmíru. Druhá kamera míří na Zemi,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při startu sondy v Číhošti byl redaktor Milan Kopecký

Rychlost sondy je 5 metrů za sekundu a balón by ve stratosféře měl prasknout a sonda poté s malým padákem poletí zpět. Číhošť si členové sdružení nevybrali náhodou. Je to geografický střed České republiky a podle vývojového konstruktéra Michala Prokopce se tak zvětšuje šance, že polystyrenová krabice spadne zpět na území Česka:

„Máme tam GPS lokátor, který má v sobě SIM kartu a který bude aktuálně odesílat informace o souřadnicích. Přes mapy se poté podíváme, kde sonda je.“

Milan Kopecký, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme