Z opavských kontejnerů lidé za rok ukradnou údajně až 500 tun tříděného papíru

Kontejnery s tříděným odpadem v centru Opavy jsou pro některé obyvatele města svéráznou samoobsluhou. Když si radnice spočítala, kolik papíru technické služby odvezly dříve, v době, kdy tuto surovinu žádné sběrny nevykupovaly, a porovnala to s dneškem, dospěla k tomu, že zloději ročně seberou kolem 500 tun papíru. Za toto množství by město mohlo inkasovat až dva miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Pravidelně tady vídám paní s kolem a odváží si vždycky plné kolo papírů,“ sděluje své zkušenosti žena v centru Opavy. Není jediná, kdo má podobné zkušenosti.

Problém to není jenom kvůli možné finanční újmě, ale i kvůli nepořádku, který lidé při vybírání papíru nadělají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Martin Knitl

„Bohužel je často průvodním jevem, že ve chvíli, kdy si tam někdo přijde pro karton, tak vyhází celý zbytek obsahu popelnice jenom proto, aby si prostě vytáhl ty dvě tři krabice. To je určitě špatně,“ říká náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu).

Zabránit takovému jednání – třeba s pomocí důslednější kontroly ze strany strážníků – je však podle něj neřešitelný úkol.

„Je to v každém případě krádež, ale když si představíme, že máme nějakých 800 kontejnerů na papír, tak že by se všechny hlídaly, je prostě nepředstavitelné,“ poznamenává Halátek.

Nekrade se zdaleka jen papír, třeba Český rozhlas se nedávno věnoval krádežím elektroodpadu v Novém Jičíně.

Kolem kontejnerových hnízd se místy začínají objevovat fotopasti, ty však stojí peníze a navíc budí podobné kontroverze jako pouliční kamery. Lidé, kteří po setmění vyběhnou k popelnicím jen tak v županu, by si asi nepřáli, aby jejich silueta visela v policejních svodkách na seznamu podezřelých.

Martin Knitl, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme