Z Opavy do Velehradu vyráží procesí poutníků. 150kilometrovou trasu zdolají do neděle

Svátek Cyrila a Metoděje provází tradiční pěší poutě do Velehradu. Dnes vyjde z Opavy necelá stovka věřících, kteří by měli zdolat 150 kilometrů do konce týdne. Všichni se na cestu velmi těší. Velmi aktivními organizátory jsou polští faráři, kteří spravují velkou část kostelů na celém Ostravsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Velehrad dorazily tisíce poutníků | Foto: Roman Verner

150 kilometrů, to není málo, i když jsou rozdělené na docela snesitelné úseky až do neděle, sází na jistotu farář v Hněvošicích na Opavsku Bartolomiej Blaszka.

Právě on vydal speciální poutní itinerář, jakýsi program včetně dostatečné zásoby písňových textů. Bude totiž veselo jako každým rokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na pěší pouť věřících z Opavy do Velehradu přiblížil na radiožurnále reportéra Martin Knitl.

„Zpíváme písničky, máme velké ampliony, je nás slyšet. Přicházíme na Velehrad vlastně v neděli po slavnosti Cyrila a Metoděje, protože na 5. července bychom to nestihli, protože je to daleko a je tam právě malá pouť,“ hněvošický přiblížil farář.

Nocovat budou opavští poutníci třeba ve škole, v rodinách nebo v sokolovnách. Už to prý mají po pěti letech vyzkoušené.

„Takovou krásnou zkušenost máme s obcí Paršovice. Pan starosta nám tam připraví i teplou večeři a také snídani,“ dodává Blaszka.

Necelá stovka poutníků sice není rekordním číslem, v porovnání s jižní Moravou, ale pořád je to jediná pěší cesta na Velehrad z Ostravsko-opavské diecéze.

Dokonce už má na svém kontě i svatbu. Dva poutníci se do sebe minule zahleděli a chtějí spolu kráčet životem.

Jana Knitlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme