Z osady Krásná Lípa zůstal jen hřbitov. Nadační fond Historický Cheb ho teď upraví

Nadační fond Historický Cheb se rozhodl vrátit důstojnou podobu hřbitovu v bývalé osadě Krásná Lípa. Jde o jediné místo, které z celé obce zůstalo. Práce začnou už na jaře a vyjdou zhruba na 700 tisíc. Pietní místo by mělo zmizelou Krásnou Lípu alespoň částečně připomínat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hroubovice - hřbitov

Hroubovice - hřbitov | Foto: Lukáš Peška

„Tady byla obec Krásná Lípa. Nacházela se nedaleko dnešní státní hranice,“ ukazuje místostarosta a zároveň předseda správní rady Nadačního fondu Historický Cheb Michal Pospíšil z ODS.

Hřbitov připomíná jen několik rozvalených náhrobků. Nalézt samotné hroby je proto hodně těžké. „Rádi bychom, samozřejmě ne v té podobě, jaký byl kdysi dávno, ale minimálně ten půdorys, nějakým způsobem to místo zviditelnit a zdůraznit, že tady bylo nějaké osídlení, nějaký život,“ vysvětluje Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na území bývalé osady Krásná Lípa zamířila i redaktorka Andrea Strohmaierová

Krásná Lípa přitom patřila mezi poměrně velké obce. Stálo zde na 20 stavení, převážně hospodářské budovy. Po roce 1945 po odsunu německého obyvatelstva byly všechny domy znovu osídleny. Žila zde i jedna rodina z Paraguaje.

Po komunistickém převratu v roce 1948 uteklo 18 dosídlenců přes hranice do Bavorska. Konec osady nastal po roce 1949, kdy byli zbylí obyvatelé vystěhováni. V roce 1957 pak byla vesnice srovnána se zemí. Zůstal jenom hřbitov.

Historické dokumenty se o Krásné Lípě příliš nezmiňují a chybí i fotografie. „Máme jenom některé knihy, které jsou spíše vlastivědného charakteru, kde jsou nakresleny zhruba jenom obrysy obce a obrysy hřbitova. My víme, kolik asi měla obec obyvatel. Další věci z archivu jsme už nenašli. Ani jsme nenašli fotografie některých významných objektů v Krásné Lípě,“ potvrzuje Pospíšil.

Parková úprava

Hřbitov dostane po úpravách důstojnou podobu. Náhrobky, ze kterých je možné vyčíst alespoň nějaké údaje, by se měly podle plánu koncentrovat na jedno místo. Vykáceny budou náletové dřeviny, plocha bude také zatravněná.

„Rádi bychom na určitých místech jenom tu a tam naznačili průběh zdi, to znamená jenom taková posedová zídka. Na druhé straně od cyklostezky je betonová část, tam zřejmě stála márnice. Tuto márnici bychom chtěli zobrazit takovou jednoduchou dřevěnou konstrukcí. Jenom náznak sakrální stavby z trámů a jinak z toho opravdu nedělat nějakou větší stavbu, dělat z toho opravdu jenom pietní místo, které by mělo parkovou úpravu,“ dodává Pospíšil.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme