Z Ostravska kvůli smogu utíká stále více rodin, v kraji ubyly čtyři tisíce obyvatel

Není tam práce a nedá se tam dýchat čistý vzduch. To jsou hlavní důvody, proč lidé balí kufry a stěhují se z Ostravska. V celém kraji už podle čísel statistiků ubylo čtyři tisíce obyvatel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog...

Smog... | Foto: F. Tichý


Paní Kamila z Karviné se alespoň snaží co nejčastěji jezdit s dcerkou za čerstvým vzduchem. „Jezdíme do Beskyd na ozdravné pobyty. Protože celou zimu vlastně ten ozon, jak tu padá, to je neskutečné tady,“ stěžuje si.

Mladé ženě proto vůbec není líto, že se stavba spalovny, ve které má končit smetí z celého kraje, oddálila. Evropské dotace z Bruselu totiž nepřišly.

„My jsme zaveleli ‘pryč z Ostravy‘ jen kvůli tomu ovzduší. V Ostravě se dá žít od května do září. A zbytek půlroku je jen neštěstí, kdy je člověk zavřený doma, minimalizuje pobyt venku,“ vysvětluje Pavel Pěnkava proč se se ženou a třemi dětmi rozhodli dát Ostravě sbohem.

V době, kdy se politici utkají o hejtmanské křeslo, bude mít jiné starosti, stěhuje se do Beskyd. Nový dům pyšně ukazuje na fotkách v počítači:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové o rodinách, které kvůli ovzduší prchají z Ostravska

„Lysá z jedné strany, Ondřejník z druhé strany, lyže blízko, všude zeleň, všude příroda. Tak to má být. Takovouto nádheru jsme si v podhůří Beskyd pořídili.“

Na šetřiči obrazovky v kanceláři mladého právníka je vidět i hlavní důvod stěhování, tři rozesmáté děti, které se v Ostravě dusily.

„Ve chvíli, kdy se nám narodily děti, a viděli jsme, že zdravotně na tom nejsou opravdu nejlépe, hned první dcera měla nějaké kožní problémy a víceméně se zjistilo, že se to připisuje nešťastnému ovzduší tady v Ostravě, tak to byl jednoznačný impuls,“ potvrzuje.

„Jediné, co nás opravdu jako rodinu vyhnalo, je to ovzduší. A nevidím jediný pozitivní posun, nějaké světlo v tunelu, že by se něco lepšilo. Spíš vidím ten obrat k horšímu,“ říká smutně.

Podle ostravského sociologa Lubora Hrušky se lidé z Ostravy nejčastěji stěhují do Prahy, Beskyd a na Opavsko. Varuje, že se tím společnost na Ostravsku výrazně proměňuje:

„Ovlivňuje to samozřejmě i voličské preference hlasů a odchází samozřejmě ti lidé, kteří mají více peněz. To znamená velká města se trošku levicově orientují, bude více těch chudších osob, které právě mají spíš tendenci volit strany z levého spektra.“

Jak s tím chtějí bojovat kandidáti o křeslo hejtmana, uslyšíte na Radiožurnálu dnes po 17. hodině v předvolebním speciálu Martina Veselovského. Videopřenos můžete sledovat na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Andrea Brtníková, bre, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme