Z ostravských ulic zmizela nově vysazená zeleň za desítky tisíc korun. Ukradli ji zloději

Zloději komplikují obří projekt, který má rozšířit ostravskou zeleň. Na nově vysazené rostliny totiž pořádají doslova nájezdy. Lidi trápí velká prašnost, a tak chce radnice ve městě vysadit přes 100 tisíc stromů a 300 tisíc keřů. Zloději ale zahradníkům berou zeleň téměř pod rukama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svída květnatá | Foto: Pavel Chlouba

Třicet kusů svídy bílé a kdoulovce zmizelo od ostravského kulturního domu K-trio. „To je mi líto, je to hrozné. To jsou lidi dneska…,“ kroutí nechápavě hlavou paní Irena.

Stromů a keřů, které pomáhají lapat prach, totiž v Ostravě podle ní není dost. „Chtělo by to více zeleně, aby se nám lépe dýchalo,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zloději kradou v Ostravě nově vysazenou zeleň. Natáčela tam redaktorka Iva Havlíčková.

U cesty v blízkosti Bělského lesa zase chybí 120 kusů šeříku a muchovníku a ulice Horní je chudší o desítky mladých výhonků okrasné hlohyně. Miroslav Novák, který tudy prochází, lituje vynaložených peněz i zbytečné práce zahradníků.

„Pokud to nebude nikdo hlídat, tak to ti vagabundi udělají každý večer znovu. Myslím si, že si to někdo bere na zahrádku nebo kolem baráků,“ míní.

Podle Daniely Gavronové z firmy, která má výsadbu na starosti, se dají mladé keře ohlídat jen stěží. Jejich krádež, právě z lokality u Bělského lesa, si podle ní zřejmě někdo dopředu objednal. „Tam se nám ztratilo najednou 12 keřů, takže myslím, že to bylo na zakázku,“ vysvětluje.

Firma už podala trestní oznámení a vypleněná místa postupně opět osazuje. Zazeleněné lokality bude poté předávat městu, primátor Petr Kajnar z ČSSD se ale obává, že uhlídat zeleň bude i nad jejich síly.

„Budeme to muset také doplňovat kvůli udržitelnosti projektu. Dal jsem pokyn panu řediteli městské policie, ať se snaží tyto věci víc monitorovat,“ popisuje.

Nejen zloději ale trápí obyvatele Ostravy, některé nově osázené pásy keřů jsou totiž už pošlapány. „Třeba tady přešla teď paní. A zrovna tam byl keřík u toho stromečku,“ upozorňuje pan Miroslav.

Díky příznivému počasí zahradníci pokračují v sázení i v těchto dnech, jestli ale aktivity zlodějů nepovolí, bude zazelenění Ostravy trvat déle, než se čekalo.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme