Z Ostravy-Vítkovic zmizí po letech úsilí zbytky jednoho ghetta. Město za to zaplatí miliony

Radnice Ostravy-Vítkovic chystá demolici domů v bývalé dělnické kolonii, která se proměnila ve vyloučenou lokalitu. Rozkradené trosky bez oken, dveří i střech muselo město nejprve za asi čtyři miliony vykoupit. Likvidace bude stát skoro jednou tolik. Na dotaci určenou pro odstranění podobných nefunkčních objektů Vítkovice nedosáhly, protože nemohou splnit podmínku náhradní výstavby. Podle územního plánu tam má vést tramvajová trať.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočka v okně jednoho z domů | Foto: Andrea Brtníková

Jeremenkova osada je obklopená rušnými silnicemi a kolejištěm. Opodál je vítkovické nádraží a městský stadion. Vedle opravených cihlových domů jsou tři úplné ruiny. Chystanou demolici schvalují i tamní obyvatelé.

„Tady byla špína a bordel. Nedalo se tu ani chodit. Kabely tady pálili, brali plechy ze střechy,“ říká Andrej Ferenc a přidává se asi třicetiletý Vojta:

Přehrát

00:00 / 00:00

Radnice Ostravy-Vítkovic se rozhodla změnit Jeremenkovu osadu. Zlikviduje tu ruiny a nepořádek. Na místě natáčela Petra Sasínová

„Pokud to zmizí, tak to bude mít lepší vliv. Bydlí tu Romové a vrhá to na ně špatný stín. Lidé, kteří jezdí okolo tramvají nebo autobusy, vidí, že je tu převážně ghetto. A pak na to mají špatný názor.“

Každého napadne, že zdevastované domy jsou i zadarmo drahé. Jejich odstranění však bude stát přes deset milionů korun.

„My jsme vedli dlouhá jednání s vlastníkem, aby nám domy prodal za účelem vyčištění této oblasti. Byť je to zvláštní, koupit dům za několik milionů a potom do toho investovat další peníze na likvidaci. Před nedávnem tu ale byly haldy nepořádku a černé skládky. Spousta lidí si na to stěžovala,“ popisuje starosta Vítkovic Petr Dlabal z ČSSD.

"Jsou to peníze vynaložené na to, aby to tu bylo čistější a pěknější,“ dodává.

Peníze na výkup domů a z větší části i demolici získal obvod z magistrátu. Jedním z argumentů nákladné akce je to, aby návštěvníci blízkého stadionu měli pěknější výhled.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme