Z použitých vánočních stromků se v Brně vyrobí teplo, neprodané putují do zoo

U popelnic mnoha domů už se začínají objevovat vyhozené vánoční stromky. Podobně jako jiný odpad i stromky jsou ale dále využitelné. Na jižní Moravě z nich vyrábějí teplo nebo je likvidují zvířata v brněnské zoo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromky, prodej | Foto: Eva Odstrčilová

Použité vánoční stromečky z Brna svážejí popelářské vozy do zdejší spalovny komunálních odpadů.

Jehličnany, které o svátcích v domácnostech spoluvytvářely teplo domova, tak zahřejí obyvatele Brna vlastně dvakrát, protože se z nich vyrobí teplo.

Ty důkladně odstrojené ale bude možné zlikvidovat v centrální kompostárně v Černovicích. „Pokud ho lidé odstrojí a je to čisté dřevo, je to surovina, kterou lze využít v kompostárně. Pokud je stromeček ještě plný vánočních ozdob, tak už ho dále neodstrojujeme a potom ho energeticky využíváme k výrobě tepla a elektrické energie, která je potom dána do centrálního zásobování v Brně,“ říká ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O způsoby likvidace vánočních stromků na jižní Moravě se zajímala Vlasta Gajdošíková

Vánoční stromky z Hodonína a širokého okolí zase už osm let využívá tamní elektrárna.

„V lednu předpokládáme v elektrárně energetické využití dřevní štěpky z vánočních stromků v objemu celkem 250 tun, což představuje meziroční nárůst o 50 tun. Denně spalujeme kolem 700 tun dřevní štěpky, takže to množství je pro nás zanedbatelné,“ popisuje vedoucí provozu Antonín Svěrák.

Svoz zajišťuje město na své náklady, smluvní firmy pak stromečky zpracují a dřevní štěpku od nich elektrárna koupí. Stromky je možné nechat prostě u kontejnerů. „Konkrétně v Hodoníně mohou občané použité vánoční stromky přinést do sběrného dvora nebo je ponechat u kontejnerů na plasty a papír. Svoz bude probíhat každé pondělí v lednu,“ dodává Svěrák.

Na borovicích a jedlích si pochutnají zvířata

Vánoční stromky ale nemusí shořet, aby i po vyhození přinesly užitek. V minulosti je využívala brněnská zoo ke krmení. Před několika lety od toho ale upustila kvůli tomu, že na nich někdy zůstávaly ozdoby nebo háčky, a ty by mohly zvířata zranit. Zoo ale přijímá stromky, které obchodníci před Vánocemi neprodali.

„V letošním roce přijeli těsně po vánočních svátcích, ale nebylo toho tolik jako třeba v uplynulých letech. Vypadá to, že se letos vánoční stromečky vyprodaly. Dáváme přednost borovičkám a jedličkám. Smrčky víceméně nepřijímáme, ale když se přinesou, tak se určitě nějaké využití najde, ale pro zvířata jsou nejvýhodnější borovičky a jedličky. Používáme je zejména pro kopytníky: losy, soby a kozorožce,“ říká mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Pokud jste si koupili vánoční stromek v květináči, můžete ho na jaře vysadit na zahradě nebo třeba v lese.

Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme