Z použitých vánočních stromků se v Brně vyrobí teplo, neprodané putují do zoo

U popelnic mnoha domů už se začínají objevovat vyhozené vánoční stromky. Podobně jako jiný odpad i stromky jsou ale dále využitelné. Na jižní Moravě z nich vyrábějí teplo nebo je likvidují zvířata v brněnské zoo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromky, prodej

vánoční stromky, prodej | Foto: Eva Odstrčilová

Použité vánoční stromečky z Brna svážejí popelářské vozy do zdejší spalovny komunálních odpadů.

Jehličnany, které o svátcích v domácnostech spoluvytvářely teplo domova, tak zahřejí obyvatele Brna vlastně dvakrát, protože se z nich vyrobí teplo.

Ty důkladně odstrojené ale bude možné zlikvidovat v centrální kompostárně v Černovicích. „Pokud ho lidé odstrojí a je to čisté dřevo, je to surovina, kterou lze využít v kompostárně. Pokud je stromeček ještě plný vánočních ozdob, tak už ho dále neodstrojujeme a potom ho energeticky využíváme k výrobě tepla a elektrické energie, která je potom dána do centrálního zásobování v Brně,“ říká ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O způsoby likvidace vánočních stromků na jižní Moravě se zajímala Vlasta Gajdošíková

Vánoční stromky z Hodonína a širokého okolí zase už osm let využívá tamní elektrárna.

„V lednu předpokládáme v elektrárně energetické využití dřevní štěpky z vánočních stromků v objemu celkem 250 tun, což představuje meziroční nárůst o 50 tun. Denně spalujeme kolem 700 tun dřevní štěpky, takže to množství je pro nás zanedbatelné,“ popisuje vedoucí provozu Antonín Svěrák.

Svoz zajišťuje město na své náklady, smluvní firmy pak stromečky zpracují a dřevní štěpku od nich elektrárna koupí. Stromky je možné nechat prostě u kontejnerů. „Konkrétně v Hodoníně mohou občané použité vánoční stromky přinést do sběrného dvora nebo je ponechat u kontejnerů na plasty a papír. Svoz bude probíhat každé pondělí v lednu,“ dodává Svěrák.

Na borovicích a jedlích si pochutnají zvířata

Vánoční stromky ale nemusí shořet, aby i po vyhození přinesly užitek. V minulosti je využívala brněnská zoo ke krmení. Před několika lety od toho ale upustila kvůli tomu, že na nich někdy zůstávaly ozdoby nebo háčky, a ty by mohly zvířata zranit. Zoo ale přijímá stromky, které obchodníci před Vánocemi neprodali.

„V letošním roce přijeli těsně po vánočních svátcích, ale nebylo toho tolik jako třeba v uplynulých letech. Vypadá to, že se letos vánoční stromečky vyprodaly. Dáváme přednost borovičkám a jedličkám. Smrčky víceméně nepřijímáme, ale když se přinesou, tak se určitě nějaké využití najde, ale pro zvířata jsou nejvýhodnější borovičky a jedličky. Používáme je zejména pro kopytníky: losy, soby a kozorožce,“ říká mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Pokud jste si koupili vánoční stromek v květináči, můžete ho na jaře vysadit na zahradě nebo třeba v lese.

Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme