Z ústavu se do vlastních bytů přestěhovali v Litoměřicích první lidé

Do tří nových bytů takzvaného chráněného bydlení v Litoměřicích se stěhují první obyvatelé. Bydlení si vzala na starost tamní pobočka sdružení Naděje. Službu nabídla mentálně postiženým, ale soběstačným lidem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Belo ve svém chráněném bytě

Petr Belo ve svém chráněném bytě | Foto: Miroslav Zimmer

Až na to bude mít peníze, chce si 33letá Romana Lachká vyzdobit svůj nový pokoj obrázky. Žila mnoho let v křešickém Domově Na Pustaji. Bude jednou z těch, kteří si chráněné bydlení vyzkoušejí.

„Zkušební pobyt ověří jak klientům, tak nám, jestli je tahle forma bydlení pro ně vhodná," říká vedoucí chráněného bydlení Vladimíra Štechová.

„Budou bydlet v běžných bytech a mít svůj pokoj, nebo budou po dvou, a budou v domácnosti žít běžným životem, jen za podpory asistentů tak, jak budou potřebovat," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na chráněné bydlení v Domově Naděje v Litoměřicích se byl podívat Miroslav Zimmer

Obyvatele přijde pobyt asi na pět tisíc měsíčně. Objekt patří baptistické církvi, která prostory upravila. Ještě předloni tu před svým zrušením fungoval takzvaný Dům na půl cesty. Sloužil pro mladé na prahu dospělosti, kteří poté, co opustili třeba dětský domov, neměli kam jít.

„Jsme tu pro lidi, kteří buď doteď žili doma, nebo byli v nějaké formě azylového ubytování, ale také přicházejí lidé, kteří třeba prožili 40 let v nějakém ústavu sociální péče a dělají krok do svobody a samostatného života,“ vysvětluje rozdíl Štechová.

V patře, kde vzniklo chráněné bydlení, jsou další, zatím nezabydlené, místnosti. „Tento byt je dvoupokojový, jeden byt je 2+kk a tamten je čtyřpokojový, takže většina klientů může bydlet v samostatném pokoji," popisuje vedoucí.

Domov Naděje nebude jen ubytovnou. Od jara tu chtějí otevřít terapeutickou dílnu a využít i přilehlou zahradu. „Klienti si tam můžou něco pěstovat, uvažujeme o květinách, bylinkách, a potom také chceme rozjet projekt ručních prací,“ plánuje Štechová.

Další klienti se do chráněných bytů nastěhují v příštích dnech. Romana Lachká, která se tu zabydluje jako první, už si názor na svůj nový domov udělala. „Pěkné, těším se na to," pochvaluje si.

Do podobných bytů by se postupně měli přesunout i lidé, kteří teď žijí v ústavech v Lobendavě na Děčínsku a v Hliňanech na Ústecku. Ústavy pak do půlky roku 2015 zaniknou.


Zvětšit mapu

Miroslav Zimmer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme