Z Vysočiny táhnou hejna ptáků za teplem, přilétají jiní ze severu

V těchto dnech opouští Vysočinu tisíce stěhovavých ptáků. Jde převážně o ptáky hmyzožravé, kteří by nebyli schopní sehnat si v zimě potravu. Zůstávají převážně ptáci živící se zrním, kteří jsou na místní podmínky připravení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čejka chocholatá – letící hejno

Čejka chocholatá – letící hejno | Foto: Jiří Šafránek, Moravský ornitologický spolek

Pomocí od člověka ale ani ptáci nepohrdnou. „Nejlíp jim pomůže přikrmováním různými semínky. Velmi oblíbená je slunečnice, takže když chceme mít na krmítku co nejvíc ptáků, je nejlepší prostřít jim slunečnici a to je pro ně magnet,“ vysvětluje ornitolog Vojtěch Kodet.

Do krmítek opeřenců ale nepatří tvrdé pečivo, které jim může způsobit zažívací potíže.

Hodně ptáků ale z republiky odlétá za teplem. Čápi, rorýsi ale i vrány míří na zimu do Afriky a Francie, aby se ukryli před zimou a měli dostatek potravy. Přilétají naopak ptáci ze severu.

„Typickým zimním hostem je atraktivní brkoslav severní. Jsou to i hejna čečetek, konopek žlutozobých, vzácně se může objevit i sněhule severní,“ říká ornitolog.

Olga Štrejbarová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme