Za běžecké tratě v Jizerských horách můžete symbolicky zaplatit

Když jde člověk na sjezdovky, ani ho nenapadne, že by si mohl zalyžovat zadarmo. Za skipasy se platí. A naopak. Když jdete na běžky, přišlo by vám asi divné platit, běžecké tratě jsou přece zadarmo. Přispět na jejich údržbu teď můžete v Jizerských horách. Zatím jen tehdy, pokud sami chcete.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžecké stopy v Bedřichově

Běžecké stopy v Bedřichově | Foto: Bedřichov v Jizerských horách

„My jsme dřív chtěli přímo zavést vstupné, jako je to běžné třeba v zahraničí. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou veřejné sbírky, kdy chceme apelovat na lyžaře, aby dobrovolně přispěli zakoupením předmětu nebo zaslali dárcovskou sms nebo přispěli přímo na účet,“ říká ředitelka Jizerské o.p.s., Jana Lhotová.

Lidé si na podporu bílých stop mohou koupit odznáčky a nálepky.

„Jsou od hodnoty padesát korun až do dvou tisíc. Každý si může vybrat jakou chce. Jsou k dostání na dvaceti místech, třeba na infocentrech, ve skiservisech a nebo je prodáváme přímo na magistrále o víkendech na nástupních místech Bedřichov, Jizerka a Hrabětice,“ upřesňuje Lhotová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O placení běžeckých stop natáčela redaktorka Šárka Škapiková

Lyžaři jsou za vstup na Jizerskou magistrálu ochotni platit.

„Já bych byla určitě pro zpoplatnění, pokud půjde o symbolickou částku. Ale ten poplatek by se musel použít na udržování tratí. Pokud jdou peníze z parkovného teď na údržbu, tak je to v pořádku, ale pokud ne, tak bych parkovné snížila, kdyby se mělo platit za vstup do tratě,“ říká jedna z lyžařek.

„Já bych byla určitě pro zavedení poplatků, přeci jenom tu údržbu stop tam musí někdo provádět a stojí to určitě nemalé finanční prostředky,“ dodává další lyžařka.

Stopy za pět milionů

Konkrétně na Jizerské magistrále stojí údržba stop pět milionů ročně. To by si měl uvědomit každý, říká lékař a sportovec Roman Šmucler, který Jizerskou padesátku jezdí pravidelně a tak bílým stopám fandí:

„Ty běžky jsou jedna z věcí, které asi můžeme světu nabídnout, na to jsou tu ideální podmínky. Myslím si, že je to veliká věc. Lidé si mohou udržet nejenom kondici, ale mohou na tom zbohatnout tyhle docela chudé kraje. Furt se mluví jen o sjezdovkách. Já jsem toho fanda, jsem proto, aby se stopy platily jako v Rakousku. Myslím si, že nikoho nezabije, když dá za tu stopu padesát nebo šedesát korun, ale aby to bylo hezké, aby to nebylo jen pro pár fanoušků po práci, kteří to dělají za své peníze.“

Většina lidí má podobný názor na věc, naštěstí pro provozovatele Jizerské magistrály.

„Tak běžkaři jsou k tomu kroku celkem vstřícní, přeci jenom vědí, že jde o sbírku na údržbu a že sbírka je kontrolovaná Krajským úřadem Libereckého kraje,“ říká Lhotová.

Zatím se tedy povinné vstupné na Jizerskou magistrálu platit nebude. Nad zpoplatněním se provozovatelé zamyslí opět možná někdy v budoucnu, za několik let.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme