Za brandýskou nemocnici bojovali v Senátu její zaměstnanci i pacienti

O osudu nemocnice diskutovali v Senátu její zaměstnanci a pacienti s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavlem Horákem. Nemocnici hrozí zrušení gynekologicko-porodnického a novorozeneckého oddělení, interny i chirurgie. Zdravotnické zařízení má dlouhodobé problémy a tvrdí, že jí pojišťovna odmítá platit. VZP ovšem namítá, že podle smlouvy má hradit pouze akutní zákroky, a ne plánované operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Brandýs - současný vstup do nemocnice | Foto: Pavel Pavlas

V Senátu se dnes sešli zástupci obou stran, aby se na parlamentní půdě pokusili najít kompromis pro další fungování tohoto nemocničního zařízení. Podle Horáka, ředitele VZP, by mohla zůstat otevřená porodnice a následná lůžková péče. Jenže petice, která vznikla na podporu nemocnice a pod kterou je už deset tisíc podpisů, požaduje zachování všech čtyř oddělení.

„Tento spor je ale především mezi VZP a konkrétní nemocnicí, my jsme přesvědčeni, že brandýská nemocnice by měla dále fungovat jako ambulantní, kde by nebyla akutní zdravotnická péče, která je pokryta nemocnicemi v okolí,“ vyjádřil své stanovisko Svaz zdravotních pojišťoven prostřednictvím ředitele Jaromíra Gajdáčka.

Na takovém řešení má zájem i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Její ředitel dnes sice zopakoval, že by v Brandýse rád viděl jen lůžka pro dlouhodobě nemocné a ambulantní péči pro menší zranění, ale i přesto byla místostarostka města Nina Nováková s výsledkem slyšení spokojena. „Ze všech stran byl dán příslib, že se bude stále diskutovat,“ sdělila v průběhu jednání.

V Senátu vystoupil i ředitel nemocnice Miroslav Kadlec, který redukci péče zásadně odmítá. „V roce 2013 bych měl propustit, podle návrhu, který zde padl, 200 zaměstnanců. Je to soukromé zařízení – kdo zaplatí odstupné, kdo zaplatí přístrojové vybavení, které tam je,“ argumentoval Kadlec.

Martin Drtina, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme