Za Havla zapalují svíčky i v Liberci. Právě tam komentoval s Třískou události v srpnu 1968

Liberec je město, kam exprezident Václav Havel rád jezdil. Nejčastěji ze své chalupy na Hrádečku. Měl tam přátele, vysílal z tamního rozhlasového studia a byl taky u otevření moderní knihovny, nazývané Stavba smíření. Právě v knihovně se před osmi lety opět setkal s hercem Janem Třískou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Martin Stehlík

Všichni si tehdy připomínali srpen 1968, kdy Václav Havel a Jan Tříska z rozhlasového studia v Liberci informovali svět o dramatických událostech v Československu. Pod Ještědem tehdy padlo při invazi vojsk Varšavské smlouvy hned po Praze nejvíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktorky Ivany Bernáthové si můžete také poslechnout

Jitka Mrázková, která spolupořádala setkání obou významných osobností v liberecké knihovně 21. srpna 2003 u příležitosti 35. výročí jejich společného vysílání, připomněla, že v době příjezdu ruských vojáků byli Havel a Tříska v Liberci u přátel.

„Byli tady navštívit paní Hanu Seifertovou, která v té době byla ředitelkou oblastní galerie. Tak tady zůstali, brali to jako svoji občanskou povinnost. Vzpomínají na to, že měli svůj štáb na radnici a potom improvizovaně vysílali z televizního vysílače na Ještědu a pan Václav Havel na to vzpomíná i ve svých knihách. Jan Tříska řekl hezkou větu, že do Liberce musí přijet, protože Liberec byl, je a bude legendárním městem,“ řekla Mrázková.

Václav Havel tehdy psal zprávy a projevy a Jan Tříska je četl. „Nám do rádia, do té vilky, nosili z nemocnice léky, jídlo a květiny. A co kdo měl, nám tam nosil. Všelijak nás chtěli posílit, povzbudit – ohromné transportéry s betonovými deskami se postavily do ulice, aby ztížily eventuální dobytí rozhlasu. Atmosféra byla nepochybně jednou z věcí, která člověku musela utkvět v paměti,“ vzpomínal v Liberci před osmi lety Václav Havel.

Podle Jana Třísky šlo i přes dramatické okamžiky o krásných deset dní, na které později oba rádi vzpomínali: „Že jsme přijeli zpátky na Hrádeček, a dodneška to nezapomenu, vysoké buky, které obklopují dům pana Havla, byly zcela lhostejné k našim bolestem, k našim strázním, pláčům a k našemu rozhořčení nad tím, co se nám stalo. Příroda byla zcela netečná – stejně krásná, stejně klidná, tak jako je dneska.“

U Jana Třísky v kuchyni jeho kalifornského bytu teď hoří svíčka. Stovky lidí je teď chodí zapalovat i k památníku obětí srpna 1968 na liberecké radnici, kde se u fotografie Václava Havla, orámované černou stužkou, hromadí i květiny.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme