Za nařezanou lípu ve Strašnicích mohou podle svědků developeři, ti obvinění odmítají

Mezi obyvateli pražských Strašnic vře kauza naříznuté stoleté lípy v Mrštíkově ulici. Za činem totiž podle nich stojí developeři, kteří chtějí na pozemku vystavět obytný dům. Případ vyšetřují nejen aktivní občané, ale také policie, která v současné době prověřuje veškeré důkazy. V případě, že bude případ klasifikován jako trestný čin, hrozí pachateli až rok odnětí svobody. Developeři obvinění odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení stromů (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

„Tady vidíte, co zbylo z překrásné stoleté lípy, na kterou jsme byli všichni tady ve Strašnicích pyšní. Dokonce jsme požádali o to, aby se mohla stát památným stromem,“ říká předsedkyně sdružení Útulné Strašnice Ivana Mádrová a ukazuje na zbylý pařez na proluce v Mrštíkově ulici.

Podle ní byla stoletá lípa dlouho trnem v oku místním developerům, kteří chtějí na pozemku postavit obytný dům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Magdalény Medkové a kauze poškozené stoleté lípy v pražských Strašnicích

„Máme velmi jasné indicie, to není ani podezření, protože ti kluci, když se jich ptali sousedé, řekli, že je poslal majitel,“ tvrdí Mádrová.

Podle jednatele firmy CC Development Petra Čadila nejsou důkazy adekvátní. „To je samozřejmě úsměvné, protože co jiného má někdo říct, co dělá na cizím pozemku,“ řekl Čadil.

Svědky incidentu byli příbuzní Zdeňka Plzáka, který bydlí v domě naproti domu paní Mádrové.

Pachatelé tvrdili, že je poslal majitel

„Snacha uviděla z balkonu, jak se nějací hoši kolem toho stromu motají. Nastartovali motorovou pilu a začali do stromu řezat. Můj syn a bratr na ně vyběhli. Oni na dotaz, jestli mají povolení, řekli, že je posílá majitel, a nechali toho,“ vypráví pan Plzák.

Plzákovi prý pachatele vyfotili a zavolali policii, muži ale mezitím z místa odjeli. Podle stanoviska hasičů byl zářez natolik fatální, že strom museli pokácet.

Paní Mádrová za občanské sdružení den po činu podala na úřad trestní oznámení na neznámého pachatele. Stejnou věc udělal i Jan Pecánek z odboru životního prostředí a místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová ze Strany zelených.

„Mně přišlo nesprávné, aby ten strom měl ustoupit výstavbě nového domu, protože si myslím, že bylo řešení, aby mohl být zachován,“ vysvětluje místostarostka.

Firma obvinění odmítá

„Nemáme s poškozením stromu nic společného, považujeme to za pokus poškodit naší společnost a její dobré jméno,“ říká za developerskou firmu Petr Čadil.

lípa | Foto: Fotobanka stock.xchng

Firma prý o povolení k pokácení lípy zažádala na městské části před rokem a půl, doposud však neobdržela odpověď. Podle Čadila proto souhlasila se sdružením, že se až do vydání posudku bude o památný strom starat.

„My jsme jim poslali žádost o součinnost, o ochranu toho stromu, ale vůbec mě nenapadá, jak to dělali, protože ten strom ošetřený rozhodně nebyl,“ komentuje vyjádření firmy Mádrová.

Případem se teď zabývá pražská policie. V první linii byl čin vyhodnocen jako přestupek a odeslán zpět na městskou část. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana tím ale vyšetřování nekončí. Nadále se budou prověřovat důkazy svědků a škoda na majetku.

David Bernardy, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme