Za nehodu na Masarykově nádraží prý může strojvůdce. Podle inspekce nebrzdil

Souprava, která minulý týden na Masarykově nádraží v Praze projela zarážedlem a skončila až v nádražní hale, před nehodou vůbec nebrzdila. Zjistila to Drážní inspekce. Nyní probíhá vyšetřování toho, zda šlo o úmysl nebo jen nedbalost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo nádraží v Praze je uzavřeno kvůli vykolejení vlaku

Masarykovo nádraží v Praze je uzavřeno kvůli vykolejení vlaku | Foto: Filip Jandourek

„V tento okamžik můžeme říct, že se vlak ani nepokusil zabrzdit. Automatické brždění vlaku bylo vypnuto a o to ruční se strojvedoucí nepokusil,“ potvrdil Českému rozhlasu náměstek generálního inspektora Jan Kučera.

Proč strojvedoucí nezabrzdil dosud není jasné. Vyšetřovatelé následně zkoumali, jestli fungovalo automatické navádění.

„Otestovali jsme zabezpečovací zařízení v Praze na Masarykově nádraží a zjistili, že komunikuje s vlakem úplně bez závad,“ potvrdil náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera televizi Nova.

České dráhy už také podle mluvčího Radka Joklíka vyčíslily škodu na vykolejené soupravě typu City Elefant:

„Jednotka je v tuto chvíli odstavena v depu. Předpokládáme, že ji obnovíme a opět nasadíme do provozu. Škoda je v tuto chvíli odhadována jen na vozidle na 85 milionů korun.“

Dráhy na výsledky vyšetřování ihned zareagovaly. Strojvedoucí budou muset na Masarykově nádraží vždy brzdit ručně.

Nehoda se stala v úterý večer před půlnoci. Spoj z Českého Brodu prorazil zarážedlo a vyjel asi 20 metrů z kolejiště. Tři lidé byli lehce zraněni.

Pražské Masarykovo nádraží zůstalo uzavřené až do středečního odpoledne, kdy se podařilo odtáhnout havarovanou soupravu a částečně odklidit škody v nástupní hale. Spoje mířící na Masarykovo nádraží byly až do té doby odkloněny na jiná pražská vlaková nádraží.

Martin Karlík, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme