Za nezákonné sledování aktivisty dostali bývalí policisté podmíněný trest

Za nezákonné sledování a lustrace ekologického aktivisty potrestal Krajský soud v Plzni dva bývalé policisty. Oba dostali dva a půl roku s podmínkou, podmíněný trest soudce uložil i plzeňskému podnikateli, který je podle policie naváděl. Rozsudek ještě není pravomocný, odsouzení se proti němu odvolali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud | Foto: Zuzana Kopuletá

Martin Hyťha, šéf plzeňské pobočky organizace Děti země, se angažoval v případu plánované výstavby obchodního domu Hornbach.

Stavitelům překážel, a tak si najali bezpečnostní agenturu, která podle soudu uplatila policisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu v Plzni sledoval reportér Ľubomír Smatana

Ti pak získávali z policejních databází informace, které měly být využity k diskreditaci aktivisty, a sledovali ho. Ekolog o ničem neměl tušení a vše se dozvěděl až při výslechu na policejní inspekci.

Soud se opíral především o odposlechy. Původně inspekce minstra vnitra odposlouchávala jiného policistu, který s případem neměl nic společného, přes něj se pak dostala k oběma odsouzeným.

Zřejmě první rozsudek tohoto druhu v Česku Martina Hyťhu potěšil. „Je dobře, že soud rozhodl o tom, že sledování a polomafiánské praktiky proti aktivní veřejnosti jsou trestné a nelegální,“ okomentoval rozsudek Hyťha.

Spory mezi aktivistou a obchodním domem trvají dál. Podle ekologů se developer zavázal, že upraví vjezd k obchodnímu domu, což nesplnil, a tak by stavba měla být odstraněna. Věc nyní řeší soudy.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme