Za otravami psů v Novém Strašecí na Rakovnicku může být zlý úmysl

V Novém Strašecí na Rakovnicku byli během měsíce tři psi otráveni jedem na potkany a myši. Městská policie teď řeší, jestli šlo o náhodu, nebo o zlý úmysl. Ani jeden případ naštěstí neskončil smrtí zvířete.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký stafordšírský teriér | Foto: Elena Horálková

Někteří místní o otrávených psech vědí, jiní ne. Reagují ale všichni podobně. “Také mám pejska. Je to hrozné, já bych se zbláznila.“

V Novém Strašecí se podle velitele městské policie Martina Nováka v listopadu otrávili tři psi. Všichni otravu naštěstí přežili.

„V prvním případě veterinář otravu nevyloučil, protože se z toho ten pes dostal sám. V dalších případech bylo potvrzené, že je pes přiotrávený.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Novém Strašecí na Rakovnicku zemřeli během měsíce na otravu jedem už tři psi

Ve třetím případě šlo o psa přímo šéfa strážníků, bývalého služebního psa zdejší městské policie.

„Ačkoli je vycvičený tak, aby nikde nic nebral, nevyhnul se tomu. Někde něco olízl. Byl to klasický jed na hlodavce, kdysi se to jmenovalo Kumatox. Způsobuje to vnitřní krvácení do vnitřních orgánů. Je to zelenomodrý prášek nebo je přímo impregnovaný do ovesných vloček, které poté také získají nepřirozenou barvu. Muselo to v něčem být, proto nevylučuji zlý úmysl,“ říká Martin Novák.

Příznaky otrav se projeví nejdříve za 12 hodin, nejpozději za dva dny. Jak konkrétně vypadaly v případě bývalého policejního psa Martina Nováka?

„Nechtěl ven, ležel, měl velkou žízeň a pil. Nechával jsem ho doma, ale jednou jsem přišel domů a byly tam zvratky. Navíc měl průjem, a tak jsem neváhal a jel jsem s ním k veterináři.“

Jak zabránit nebezpečí?

Důležité je příznaky nepodcenit a včas vyrazit k veterináři.

„Pokud se to chytí včas, dostane léky, které umějí vnitřní krvácení zastavit. Během tří čtyř neděl je zase v dobrém stavu,“ dodává velitel novostrašeckých strážníků.

Podle něj by teď měli pejskaři víc než kdy jindy své psy hlídat a kontrolovat, co sbírají ze země nebo třeba jen olizují. Což ale pro pejskaře není úplně snadný úkol.

„Když ji mám puštěnou, tak běhá všude možně. Jedině, že bych jí dala košík a nechala na vodítku. Pro toho pejska je to ale trauma, když se s ním jdete proběhnout," říká jedna z majitelek psů.

Strážníci teď po zdroji otrav pátrají, ačkoli nikdo z majitelů psů trestní oznámení nepodal. Podezření na otravu psa řešila před dvěma měsíci i státní policie v Novém Strašecí. Šlo o staršího německého ovčáka, který zemřel. Otravu se ale policii nepodařilo prokázat. Obecně platí, že pokud by šlo o úmysl, pachatele ale dopadnou jen velmi těžce. A jak dlouho by se pejskaři v Novém Strašecí měli mít na pozoru?

„Pokud by mělo jít o zlý úmysl, tak bych to odhadoval na čtyři až šest týdnů. Tito lidé s tím později skončí, protože se bojí, že budou chycení, a na nějakou dobu přestanou.“

A pokud o zlý úmysl nejde, sníh a déšť jed podle šéfa městské policie zničí.

A.Rokosová, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme