Za převážení migrantů přes Česko poslal soud maďarské převáděče na 1,5 roku do vězení

Na 1,5 roku do vězení poslal Okresní soud v Tachově dva maďarské převáděče. Zároveň je na pět let vyhostil ze země. Loni v létě našla policie v jejich kamionu 76 nelegálních migrantů ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu, které muži převáželi z Maďarska do Česka. Oba převáděči trest přijali a vzdali se práva na odvolání. Státní zástupkyně s výší trestu nesouhlasí a na místě se odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U tachovského okresního soudu pokračoval případ dvou Maďarů, obžalovaných z převáděčství

U tachovského okresního soudu pokračoval případ dvou Maďarů, obžalovaných z převáděčství | Foto: Lukáš Milota

Menyhért Sás a Zoltán Kapinecz loni v létě převáželi přes Česko 76 běženců, včetně malých dětí. Na dálnici D5 u Ostrova u Stříbra na Tachovsku je zadržela policie.

Oba tvrdili, že o lidech v autě nevěděli a že netuší, kdy a jak se do něj dostali. Menyhért Sás už dříve uvedl, že ho kamarád Kapinecz požádal, aby řídil nákladní auto a dojeli spolu do Norimberku pro vysokozdvižný vozík.

Sás řídil, protože Kapinecz nemá řidičský průkaz. Nákladový prostor Sás údajně nekontroloval a během cesty nepostřehl, že by v autě byli nějací lidé.

Státní zástupkyně navrhla až čtyřletý trest vězení. Obhájci ale tvrdili, že soud neprokázal, že Maďaři převáželi migranty vědomě, a navrhli zproštění obžaloby.

Soud nakonec uložil trest v délce 1,5 roku a také vyhoštění na dobu pěti let. Podle soudu se muži společně a vědomě zapojili do činnosti organizované skupiny. Soudce jim neuvěřil, že o běžencích nevěděli, protože auto bylo přetížené a řidič to podle soudu musel poznat.

Nižší trest soudce vysvětlil mimo jiné tím, že běženci cestovali nákladním autem dobrovolně. Státní zástupkyně Hana Stehlíková se proti verdiktu na místě odvolala. „Toto není taková okolnost, aby obžalovaným byl uložen tak mírný trest,“ vysvětlila.

Oba maďarští převáděči se práva na odvolání vzdali. Kapinecz soudci německy poděkoval. „Rozsudek s pochopením akceptoval,“ prohlásil jeho obhájce Lubomír Soukup.

Kvůli podezření z opakovaného převádění lidí má o oba Maďary zájem také německá justice. Do Německa budou předáni, až jejich případ u českých soudů pravomocně skončí.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme