Za průjmy u desítek lidí z Plzně a okolí může podle hygieniků salmonela

Zhruba 30 lidí skončilo v nemocnici a 50 dalších vyhledalo lékaře, taková je dosavadní bilance vlny průjmového onemocnění na Plzeňsku. Podle hygieniků se jedná o salmonelózu. Všichni pacienti mají jedno společné – snědli špagety z plzeňské vývařovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špagety aglio olio | Foto: Petr Vidomus

V ohrožení života není nikdo, ale stav mnoha lidí je poměrně vážný, protože průjem u nich způsobil těžkou dehydrataci. V nemocnici jim nyní doplňují tekutiny pomocí infuzí a hlídají, aby se nevyskytly komplikace.

Nejvíc pacientů přijala infekční klinika plzeňské fakultní nemocnice, další leží v nemocnici v Klatovech.

Odtud také přišly první laboratorní výsledky, které potvrzují bakterii salmonely. Hlavní vlna přijímaných pacientů byla včera a dneska už jsou to jen jednotlivci.

Událost už vyšetřuje policie, která však ještě čeká na výsledky mikrobiologických testů z Fakultní nemocnice Plzeň. Výsledky by měla mít nemocnice zítra.

Úplně první informace hovořily o tom, že závadné jídlo byly špagety carbonara s vajíčkem, slaninou a parmezánem. V pátek měla vývařovna vydat 140 porcí špaget do různých závodů v Plzeňském kraji.

Protože se jedná o jídlo s pětidenní trvanlivostí, je možné že někteří strávníci ještě jídlo nesnědli.

Krajská hygienická stanice už údajně výrobce kontaktovala. V pondělí ráno by se všichni zaměstnanci firmy měli podrobit vyšetření a výtěrům a hygienici udělají stěry z prostředí.

Hygienici také žádají všechny, kteří mají i lehčí průběh nemoci a nevyhledali nemocniční ošetření, aby se jim telefonicky ozvali.

Bakterie Salmonella typhimurium (červeně) na barevně vylepšeném snímku z elektronového mikroskopu | Foto: licence Public Domain (eng)

ČRo, Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme