Za psa z útulku nemusí lidé v Kyjově hradit poplatky

V polovině českých domácností podle statistik žije alespoň jeden pes. V počtu chovaných domácích mazlíčků patříme k evropské špičce. Náklady na úklid psích exkrementů obcím a městům rostou, mění se proto i poplatky za psa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes na vodítku

Pes na vodítku | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Například v brněnské městské části Brno-střed majitel za svého psa v rodinném domě zaplatí šest set korun, v bytě pak 1500 korun. Za každého dalšího psa v domě devět set korun a v bytě 2250 korun.

Podle mluvčího městské části Romana Buriána jsou přitom příjmy z poplatků nižší než výdaje, které jsou s tím spojené.

„Na poplatcích vybereme zhruba 1,3 milionu korun, úklid psích exkrementů stojí zhruba 1,8 milionu, údržba a provoz psích výběhů 350 tisíc. Těm, kteří zaplatí poplatek, vydáváme sáčky na exkrementy plus samozřejmě se vyrábí známky,“ říká Burián.

Naproti tomu v Kuřimi platí všichni stejně, za prvního psa pět set korun, za každého dalšího dva tisíce korun. Poplatek tam z jedné tisícikoruny na dvě zvýšili před třemi lety, protože na úklid exkrementů museli zakoupit i speciální vysavač. Ve Zlíně platí lidé v bytech tisíc korun, v rodinných domech pak polovinu.

Nižší poplatek za psy obecně platí důchodci nebo lidé pobírající invalidní či vdovský důchod. Osvobozeni od poplatku jsou někde i ti, kteří si vezmou psa z městského útulku. Poplatek většinou nemusí platit jeden rok. Tak to mají nastaveno například v Rousínově či Brně. V Kyjově jsou od povinnosti platit poplatek nově osvobozeni dokonce na dobu neurčitou.

„V tuto chvíli to dáváme na dobu neurčitou, ale samozřejmě zazněly názory, kdyby náhodou došlo k nějakému zneužívání, tak bychom tu dobu snížili pouze na jeden rok,“ vysvětluje starosta Kyjova František Lukl z uskupení Sedmadvacítka nezávislých.

„Já ale věřím, že lidé, kteří si vezmou psa z útulku, jsou slušní a že to rozhodně nepřispěje k nějakému zneužívání,“ dodává starosta s tím, že do budoucna vedení města uvažuje i o slevě pro pejsky s čipem.

Kvůli zneužívání slev přicházejí města o peníze

Se zneužíváním takovýchto slev mají zkušenosti třeba ve Zlíně. Lidé si nahlašují své psy na starší členy rodin, kteří mají důchodcovskou slevu. Anebo své psy přihlásí u rodiny na vesnici, kde jsou poplatky nižší, a město pak přichází o peníze.

Na to, zda je pes zaregistrován a jeho majitel za něj platí poplatek, se zaměřují namátkové kontroly městské policie daného města. Někteří strážnici mají online přístup do evidence, takže hned přímo na ulici mohou zjistit, zda byl za psa poplatek zaplacen, či nikoliv. Pokud zjistí, že není, zabývá se případem přestupková komise.

Problémy jsou i ve městech u psů, u kterých strážníci zjistí, že jsou nahlášeni na vesnicích. Uhrazení poplatku se pak musí řešit na obecních úřadech daných vesnic.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme