Za špatné parkování už bylo v Praze letos odtaženo 51 tisíc vozidel

Podzimní čištění ulic s sebou nese i komplikace se špatně zaparkovanými auty, odtahové služby proto mají napilno. Například v Praze operuje až 50 odtahových aut a v době podzimního čištění ulic odveze každé z nich na záchytné parkoviště průměrně devět aut denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odtah automobilu | Foto: Miroslav Zimmer

Letos už v metropoli skončilo za špatné parkování na odtahovém parkovišti 51 tisíc aut. Nejvíc se ve velkých městech odtahuje právě v době jarního a podzimního čištění ulic a také při příležitosti kulturních událostí, jako jsou koncerty nebo sportovní utkání.

"Za rok 2007 máme evidováno 49 107 úplných odtahů, v roce 2008 to bylo 68 291 a k 30. 9. 2009 jsme zaznamenali 51 434 zmíněných úkonů. Mohu potvrdit, že díky odtahům se například zvýšil respekt řidičů k zónám placeného stání," zmínila Petra Janatová ze Správy služeb Hlavního města Prahy pro Radiožurnál.

Majitelé se postihu nevyhnou

Někteří majitelé motorových vozidel se dokonce snaží své auto proti odtahu zabezpečit. Podle Josefa Litery, vedoucího oddělení odtahů správy služeb hlavního města Prahy, jsou ale takové pokusy jsou zbytečné.

"I v případech, že řidič vymyslí nějaký způsob, aby zabránil odtažení vozidla, které parkuje na místě, kde nemá, tak lze záležitost řešit například blokovou pokutou v rámci přestupkového řízení," řekl Litera Radiožurnálu.

Za poškození vozu nese odpovědnost odtahová služba

"Česká pojišťovna registruje takových pojistných událostí zhruba dvě desítky za rok. Není to tedy nijak častý typ škod, ale může být velmi nákladný. Nejběžnějšími poškozeními jsou například zničené pneumatiky, škrábance a promáčknuté plechy, ale likvidátoři naší organizace řešili i několik případů, kde škoda byla velmi vysoká," uvedla Koutská.

Odpovědnost je v takovém případě na straně odtahové služby. V případě, že ale šetření prokáže míru zavinění i majiteli auta, pojistné plnění se krátí.

Jan Herget, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme