Za sportoviště s bazény má Praha 11 zaplatit na 400 milionů. Opozice projekt napadá

Sedm let slibuje Praha 11 svým občanům nový bazén, plavecký areál ale v okolí největšího pražského sídliště Jižní Město stále chybí. Poté, co radnice před lety opustila rozsáhlý projekt zahrnující akvapark a hotel, začala uvažovat o stavbě menšího areálu Jedenáctka Vodní svět se dvěma bazény a sportovní halou. Toto řešení nabídne podle opozice občanům méně výhod, přesto prý vyjde na stejné peníze. Navíc je projekt údajně netransparentní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem na Jižní město | Foto: Ivana Veselková

Areál za zhruba 430 milionů korun by měl sloužit především dětem ze základních a mateřských škol nebo seniorům. Na Chodovci už stojí hrubá stavba, slavnostní otevření plánuje radnice na příští rok.

„Celá stavba je financována pouze a jenom z rozpočtu městské části Prahy 11. Je to výnos z privatizace bytů. Podle uzavřené smlouvy je termín dokončení červen roku 2014,“ potvrdil starosta Dalibor Mlejnský z ODS.

Celý projekt opakovaně napadá opozice. Původně totiž Praha 11 plánovala mnohem větší stavbu, takzvaný Vodní svět s akvaparkem, ledovou plochou, hotelem a wellness za zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Na přípravy dokonce věnovala 80 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková přibližuje spory o bazén na Praze 11

V roce 2008 se ovšem ukázalo, že bude dokončen největší vodní areál v republice, středočeské Čestlice. Vedení Prahy 11 proto své plány přehodnotilo a zredukovalo.

S tím ale nesouhlasí opoziční zastupitel Ladislav Kos ze strany Hnutí pro Prahu 11. „Čestlice jsou pro úplně jiný segment uživatelů – wellness a zábava. Jedenáctka je deklarovaná jako sportovní areál a skutečně její využití i cenová hladina je jiná. Takže důvod, proč se projekt přepracovával, byl samozřejmě finanční,“ vysvětlil.

Ani to se ale podle Kose nepovedlo, cena menšího areálu se s vybavením a po připočtení výdajů za zrušený původní projekt údajně opět vyšplhá k 700 milionům. Praha 11 tak prý vyčerpá většinu volných financí, které by mohla použít na mnohem potřebnější investice.

Radnice odmítá tvrzení opozice

Provoz celého areálu navíc bude muset městská část trvale dotovat. „Nakonec je bohužel nový projekt úplně stejně drahý jako původní, ale jeho užitná hodnota pro obyvatele je mnohem nižší. My jsme chtěli, aby vnitřní bazén byla alespoň osmidráha. Stejně tak jsme chtěli areál doplnit o venkovní bazén a plochu na slunění,“ dodal Kos.

Veškeré připomínky podle něj vedení radnice smetlo ze stolu, údajně navíc nebyla vypsána architektonická soutěž a stavba opět připadla zavedené firmě. To ale starosta Dalibor Mlejnský ostře odmítá s tím, že vysoutěžená cena platí a na 700 milionů rozhodně nestoupne.

„Pravda je, že v tom není vybavení. Soutěž teď připravujeme a bude realizována na přelomu letošního roku. Odhady, které vychází z projektů, jsou někde kolem 15 milionů korun,“ upřesnil.

Mlejnský zároveň nesouhlasí s tvrzením opozice, že byla zakázka zhotoviteli připsána netransparentním způsobem. Radnice prý postupovala striktně podle zákona, který navíc v případě sportoviště na okraji města ani nevyžaduje architektonickou soutěž.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme