Za stavbu ‘kamenných mužíků‘ hrozí v Krkonoších pokuta

Kamenné mohyly, známé třeba z Korsiky nebo Himalájí jako kamenní mužíci, se v posledních letech začaly objevovat i u nás v Krkonoších. Ochránci přírody je ale nemilosrdně odstraňují, protože tím podle nich turisté ničí přírodu. Jsou také připraveni za jejich stavění rozdávat pokuty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenní mužíci, které na svahu pod kbílským dolmenem budují návštěvníci

Kamenní mužíci, které na svahu pod kbílským dolmenem budují návštěvníci | Foto: Frederik Velinský

„Asi by neměli, když přemísťují kameny. Krkonoše jsou národní park, že jo…“ kroutí hlavou nad stavěním kamenných mužíků, kteří slouží jinde ve světě jako turistické ukazatele, turista, který jel na výlet na Benecko. Kamennou mohylu zatím na rozdíl od cyklisty Honzy z Kutné hory neviděl.

„Shodou okolností jsme byli na Mumlavských vodopádech a tam je spousta takových těch pyramid z oblázků, některé se nám docela líbily, mám jich asi deset vyfocených. Není to nic natrvalo, větší proud vody to spláchne,“ dodává Honza.

Radek Drahný z Krkonošského národní parku ale tvrdí, že kámen není jen neživá věc:

Přehrát

00:00 / 00:00

O kamenné mužíky se v Krkonoších zajímala redaktorka Ivana Bernáthová

„Celé to okolí těch kamenů se vyvíjí, neustále se pohybuje, odborně tomu říkáme mrazové půdy. A když si uvědomíte, že se v průběhu desítek tisíc let ty kameny přesouvají, mění polohu, a vytvářejí dokonce unikátní obrazce v zemi, tak je to z tohoto geologického pohledu vlastně živý jev.“

A ten podle Radka Drahného svévolným přemístěním kamenů turisté zničí. Největším problémem je prý přitom stavění mužíků v nejvyšších partiích hor – v kamenných mořích nad hranicí lesa:

„Tito kamenní mužíci jsou v zahraničí používáni jako navigační body, v Himalájích nebo v jiných koutech hor se s nimi setkáte, když vlastně putujete od mužíka k mužíku. V Čechách to postrádá zcela smysl, protože máme výborné značení Klubu českých turistů, podle kterého se špatně zabloudí.“

‘Každý chce mít v horách podpis‘

Radek Drahný navíc upozorňuje, že Krkonoše nejsou pískoviště, kde se dají stavět bábovičky vyklápěné z cizokrajných formiček. Za chvíli by prý místo unikátních kamenných mořích v Krkonoších vzniklo nové pohoří z kamenných mužíků.

„Když postavíte jednoho, tak za týden jich tam máte dalších třicet. Lidé jsou chytlaví. Každý chce mít v horách svůj podpis.To je to riziko,“ říká.

Proto ochránci přírody každého kamenného mužíka, kterého objeví, citlivě rozebírají a snaží se kameny dát na původní místo. Zatím k pokutě nesáhli, ale pokud si turisté nedají říct, začnou kasírovat:

Rozcestník | Foto: Standa Soukup

„Blokovou pokutu na místě do výše tisíce korun. Anebo zahájit v případě vyšší škody správní řízení a tam může být pokuta v řádu až desetitisíc korun.“

Správa Krkonošského národního parku umístila na řadě míst varovné cedule. Strážci parku také turisty neustále upozorňují na to, že kamenní mužíci jsou v Česku tabu.

„Když strážce už někoho vidí a domnívá se, že by mohl tímto způsobem ničit přírodu národního parku, tak ho preventivně upozorní, aby to nedělal. Protože pro nás není důležité lidi v té lokalitě honit a ukládat jim pokuty, pro nás je podstatné, aby to ničení nedělali,“ zdůrazňuje Radek Drahný z Krkonošského národního parku.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme