Za stavbu Trojského mostu dostala Praha od ÚOHS pokutu 11 milionů korun

Praha dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 11 milionů korun za stavbu Trojského mostu, který je součástí tunelového komplexu Blanka. Rozhodnutí ÚOHS je z poloviny prosince loňského roku. Pokuta zatím není pravomocná, vedení města už se proti ní odvolalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojský most v Praze spojuje Holešovice a Tróju | Foto: Filip Jandourek

„Domníváme se, že to, za co jsme pokutu dostali, není správní delikt,“ potvrdil radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj upozornil, že stavba Trojského mostu byla realizována ve zcela jiné podobě a podle zcela jiného architektonického návrhu, než jaký byl obsahem původní zadávací dokumentace na veřejnou zakázku.

„Vybraný uchazeč tak pro zadavatele provedl stavební práce, které nebyly zadány v řádném zadávacím řízení dle zákona o veřejných zakázkách,“ vysvětlil Rafaj.

Server iHned.cz uvedl, že magistrát hlavního města za most kvůli vícepracím zaplatil 1,3 miliardy korun. Původně přitom měla stavba stát méně než půl miliardy.

Antimonopolní úřad prý prověřuje i ostatní práce na tunelu Blanka. Také tam totiž dodavatelé dělali vícepráce, které stavbu prodražily o mnoho miliard.

Trojský most v Praze je otevřen | Foto: Filip Jandourek

Už bývalá rada hlavního města pod vedením Tomáše Hudečka (nyní nestraník v klubu TOP 09) tvrdila, že firma Metrostav staví jiný most, než který byl naprojektován, a nemůže jí proto proplatit faktury.

Z toho důvodu se také konala arbitráž. Arbitrážní soud ovšem rozhodl, že Praha má Metrostavu požadovanou částku zaplatit.

Tunel Blanka, jehož stavbu zadala politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma z ODS, měl být zprovozněn v roce 2011. Celý projekt se prodražil minimálně o šest miliard korun. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o částky v řádu miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme