Za totality byl zabit bratry Mašíny, dnes za Kašíka jeho vnuk převzal medaili

Unie bezpečnostních složek si připomněla 65 let od úmrtí strážmistra Oldřicha Kašíka, kterého při svém útoku zabila skupina okolo bratrů Mašínových. Ta ho připravila o život v Chlumci nad Cidlinou v roce 1951 při přepadení stanice Sboru národní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři Mašínové

Bratři Mašínové | Foto: Projekt Paměť národa

Medaili in memoriam převzal na malém pietním aktu v Novém Bydžově strážmistrův vnuk. Celá záležitost je pro strážmistrovu rodinu citlivá dodnes.

Ocenění je podle Oldřicha Kašíka mladšího zasloužené. Mašínové si pro svůj útok prý vybrali úplně obyčejného člověka.

„Do dnešní doby se obhajovali jen proti němu. Prý, že byl komunista a fanatik. Já si myslím, že takový nebyl,“ popisuje Kašík. Z vyprávění babičky a tety vím, že se zajímal akorát o rodinu, kostel a práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medaile In memoriam byla přidělena strážníkovi Oldřichovi Kašíkovi na pietním aktu. Příští dostane Honzátko.

Podle předsedy Unie bezpečnostních složek poručíka Zdeňka Drexlera volili policisté opravdu malý pietní akt, protože z celé věci nechtějí dělat politickou událost.

Smrt Kašíka byla vražda, říkají policisté

Mají prý ale i po letech jasno. Smrt strážníků Kašíka, Honzátka i účetního Rošického se dá brát jen jako vražda. Akce u hrobu kolegy, který zahynul při výkonu služby, nebude podle Zdeňka Drexlera jediná.

„Medaile za službu vlasti Unie bezpečnostních složek je dnes udělována poprvé. Druhá bude udělena dne 28. září v Čelákovicích strážmistru Jaroslavu Honzátkovi,“ vysvětluje Drexler.

V noci Kašíkovi smrti se skupina bratří Mašínů pustila do své první akce. Na té se podílel Josef a Ctirad Mašínovi společně s Milanem Paumerem. Cílem akce bylo získat zbraně přepadením stanice Sboru Národní Bezpečnosti v Chlumci nad Cidlinou.

Původně útočníci na stanici nešli s úmyslem Kašíka zavraždit, ale získat zbraně. Během akce se ho snažili omráčit, ale nepodařilo se jim to, tak po něm začali střílet.

Špatně provedená akce

„Z mého hlediska to byla špatně provedená akce a ne záměrně naplánovaná vražda,“ říká Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu. Zároveň ale tvrdí, že rozumí policistům, kteří Kašíka hájí, protože byl v situaci nevinně.

Ten prý tehdy netušil, že Mašínové vyhlásili válku režimu i společnosti. Byl to věřící a podle dokumentů i velmi slušný člověk. Do komunistické strany vstoupil v lednu 1948, že by ale byl fanatik, to Tomek odmítá.

Aktivita bratří Mašínů během totalitního režimu je hraniční a rozporuplná. „Všechny jejich činy se točí kolem získávání zbraní a peněz, ale mezi nimi žádný vyloženě odbojový čin nenajdeme,“ dodává Tomek.

Jejich činnost se podle něho odlišuje od spousty dalších případů aktivity Třetího odboje.

Tomáš Lörincz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme