Za záchranu šenovské sklářské školy demonstrovali její studenti

Na 80 lidí dnes demonstrovalo před libereckým krajským úřadem proti sloučení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově se školou v Novém Boru. Podle rozhodnutí Rady Libereckého kraje by studenti šenovské školy měli dostudovat v 8 kilometrů vzdálené sklářské škole v Novém Boru. Ti s tím ale nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před libereckým krajským úřadem demonstrovali studenti a učitelé ze sklářské školy | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Učitelé i studenti považují rozhodnutí rady za definitivní konec sklářské školy v Šenově. Argumentují tím, že pokud by chtěli docházet do novoborské školy, šli by tam i na přijímací zkoušky.

Dalším důvodem protestu bylo nedávné odvolání ředitele školy v Kamenickém Šenově Františka Janáka. Právě bývalý ředitel je předním kritikem snahy krajského úřadu sloučit obě školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci před Krajským úřadem Libereckého kraje sledovala reportérka Eva Malá

Protestující předali svou rezoluci hejtmanovi a odebrali se na zastupitelstvo Libereckého kraje, kde se osud jejich školy bude projednávat.

Rada Libereckého kraje sloučení obou škol odsouhlasila už letos v lednu. Jako důvod uvedla dlouhodobý nezájem studentů o studium, vysoké finanční náklady a také nepříznivý demografický vývoj v regionu v příštích 15 letech. Jedním z hlavních argumentů je, že kraj musel každoročně z rozpočtu vynakládat finance na pokrytí mezd učitelů.

V únoru pak rada kraje slučování obou škol odložila a poskytla vedení sklářské školy v Kamenickém Šenově čas na sehnání prostředků na financování jejího provozu. Podle náměstka hejtmana Radka Cikla ale vedení školy za 8 měsíců nepředložilo program, který by garantoval ekonomické, organizační a odborné požadavky na zajištění dlouhodobého financování a fungování školy.

Definitivní rozhodnutí kraje by mělo padnout právě dnes. Podle předběžných zpráv by ke sloučení škol mělo dojít už na začátku Nového roku.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě.

Eva Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme