Za zdravější stravu ve školních jídelnách bojuje občanská iniciativa ze Vsetínska

Školní jídelny by mohly vařit zdravěji. Tvrdí to občanská iniciativa Skutečně zdravá škola. Její členové ze Vsetínska obeslali otevřeným dopisem ministry školství a zdravotnictví. V něm je vyzývají k zásadním změnám takzvaného spotřebního koše. Ten jídelnám určuje poměry potravin k přípravám obědů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

Pod dopisem je podepsaný učitel Bohuslav Sedláček. Není náhodou, že pracuje na první fairtradové škole v kraji. Podle něj je spotřební koš zastaralý a neodráží moderní trendy ve stravování.

„Nabízí málo zeleniny. Když se podíváme třebana koncept, který zveřejnila Harvardská škola veřejného zdraví, tak tam se uvádí, že polovina stravy by měla být tvořena zeleninou. Že by tam měly být obiloviny, což třeba ve spotřebním koši u nás vůbec nenajdete obiloviny. Dokonce je u nás stále doporučováno mléko a maso jako potravina, která je vesměs téměř každodenně nezbytná, což už dávno taky není pravda, dokonce ten harvardský komplex spíše doporučuje mléko omezit,“ říká Bohuslav Sedláček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Roman Verner

Děti však, zdá se, po žádných změnách nevolají. V malé anketě, kterou s nimi Český rozhlas natočil, si sice stěžovaly třeba na rozvařené brambory či málo kořeněná jídla, ale vcelku jim chutná a jsou spokojené.

Sedláček se domnívá, že i to je jedna z příčin pomalých změn ve školním stravování. Děti podle něj nemají informace o zdravějším způsobu vaření a stereotypy si přenášejí z domova.

„Spotřební koš dokonce udává, že by v každém jídle mělo být určité množství přidaného cukru, což je z našeho pohledu naprosto protichůdné s tím, co by měla škola dětem nabízet. Protože cukru je dneska přespříliš a děti ho do sebe s prominutím ládují samy a nabízet jim ho ještě ve formě oběda je naprosto nemístné a zbytečné,“ myslí si Sedláček.

Otevřený dopis doporučuje výrazné změny a odlehčení školní stravy. Poukazuje také na zbytečnost prodejních automatů jídla a nápojů ve školách.

S tím souhlasí i vedoucí jedné z velkých školních jídelen Ivana Minaříková. „Dávají přednost automatům, které jsou na školách, kde raději kupují brambůrky, párky, obložené housky,“ podotýká.

Jídlo ze školní jídelny je podle ní naproti tomu zdravé. „Ve školní jídelně vaříme z čerstvých surovin a dbáme na to, aby to byly výrobky od českých výrobců,“ dodává.

Ministerstvo školství na dotaz Českého rozhlasu sdělilo, že spotřební koš vychází z denních dávek doporučených pediatry a dalšími odborníky na vědeckém zásadě. Norma se tedy měnit nebude.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme