Za změnou systému vyplácení důchodů stojí ostravský právník

Zasedal kvůli němu Ústavní soud i česká vláda. Bohatším lidem vybojoval vyšší důchody, sám přitom má stále stejnou penzi. To je příběh ostravského právníka Karla Sochora. Ústavní soud vyslyšel jeho argumenty, že dosavadní systém byl pro movitější, kteří ze svého platu odváděli vyšší částky, nespravedlivý. Čeští zákonodárci tak museli přijmout novelu zákona, která je příznivější pro lidi s vyššími příjmy a začíná platit právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci | Foto: stock exchange

V budově ostravské Okresní správy sociálního zabezpečení teď zažívají velký nápor klientů. Důchody se mění, bohatší dostanou více, méně movitější získají nižší důchod a lidé chtějí vědět, jak to bude.

„Klienti buď přijdou žádat o tento důchod a nebo se obrací s dotazy. Chtějí spočítat právě tu změnu, o kolik bude důchod nižší,“ popisuje situaci ředitel úřadu Michal Ztratil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová zpovídala ostravského právníka Karla Sochora, který má na svědomí změnu vyplácení důchodů

Za menší revolucí v českých důchodech stojí drobný ostravský právník Karel Sochor. Dlouhé roky byl soudcem s nemalým platem .Když se dostal do penze, zakusil tvrdý střet s realitou.

„Mít důchod ve výši cca asi 17% původního platu, to byl dost velký sešup a to byl takový podnět k tomu, abych začal bádat, co by se s tím možná dalo dělat,“ popisuje Karel Sochor svoji motivaci.

Prošedivělý pán, který celý život v jednacích síních hledal spravedlnost, nelenil a sepsal stížnost k Ústavnímu soudu.

Kdo víc vkládal, dostane více

„Lidé s vyšším platem do toho důchodového systému dávali vyšší částky nežli lidé z nižších příjmových kategorií a přesto ten konečný výsledný důchod tady vykazuje nějaké minimální rozdíly,“ vysvětluje Karel Sochor.

Ústavní soud mu dal za pravdu a poslanci museli přijmout novelu zákona, Muže, který to vše inicioval, se však změny netýkají.

„Šel jsem do toho s vědomím, že pro mě samotného to nic nepřinese, že já z toho nedostanu ani grejcar, protože ty předpisy nebudou mít retroaktivní působnost,“ líčí ostravský právník penzista, kterému se podařilo změnit tuzemský systém vyplácení důchodů.

Andrea Čánová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme