Zablokované církevní pozemky ztěžují už 20 let rozvoj měst a obcí

V Kosoři nedaleko Prahy chtěli postavit krátký obchvat, aby nákladní auta nejezdila přímo kolem školy. Po třech letech pokusů o dohodu to vzdali a u školy nechali udělat zpomalovací práh. Pozemek, přes který by měla 400 metrů dlouhá silnice vést, je totiž součástí církevních restitucí. A dokud se politici na zákonu o vyrovnání státu a církví nedohodnou, nebude v Kosoři nejen obchvat, ale ani nové veřejné osvětlení a bezpečnější elektrické vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vitráž v římské bazilice

vitráž v římské bazilice | Foto: Jan Rosenauer

„My bychom vlastně měli vybudovat novou komunikaci, a to je tady dolů. Tady by v podstatě měl být propojka, který by odklonila dopravu od základní školy a vlastně ze zastavěné části,“ popisuje starosta Kosoře Karel Kindl a dodává, že nejhorší je, když není s kým jednat.

Kosoř má na svém katastru přes 50 procent pozemků, které jsou součástí církevních restitucí. A střídavě se tak dohaduje s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo Pozemkovým fondem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o problémech s církevními restitucemi připravila pro Ranní Radiožurnál reportérka Lucie Husárová

Zatím se povedlo jen opravit a rozšířit jedinou silnici, která do Kosoře vede. Na nové osvětlení bude třeba čekat do té doby, než se politici na podobě církevních restitucí dohodnou. „Jakákoliv akce vždycky je se střetem s pozemkem možná restituce církve. To, že se táhnou restituce církve, to je neštěstí,“ řekl Kindl Radiožurnálu.

Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech přitakává, že blokované pozemky obce jednoznačně diskriminují. Dobře znají tento problém hlavně v Červené Řečici u Pelhřimova. Obec se kvůli okleštění zablokovanou půdou vůbec nemůže rozrůstat.

Vedení Věcí veřejných rozhodne, jestli podpoří církevní restituce

Číst článek

„Ta blokace způsobuje to, že s pozemky, ty spravuje prozatím Pozemkový fond, české lesy a tak dále, ale oni nemůžou být využívány. To znamená, že obec, byť by měla jakékoliv smysluplné nápady, tak de facto nemůže, protože ten majetek je blokován, prostě nemůže se s ním nakládat," vysvětluje Jaromír Jech a dodává:

„Svaz měst a obcí požaduje, aby stát co nejrychleji přikročil k tomu, že se dohodne s církvemi o vyřešení vlastně toho více než dvacetiletého problému.

Nad osudem zákona o vyrovnání státu a církví je stále otazník. Ve středu o něm bude znovu jednat vláda.


Zvětšit mapu

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme