Začala hlavní sezona moštování jablek, o lisování je tradičně velký zájem

Podzim sice začne až za tři týdny, v moštárnách ale odstartovala hlavní sezona už první zářijový týden. Nejčastěji je provozují zahrádkáři. O lisování jablek je mezi nimi tradičně veliký zájem, jako například na Pláckách v Hradci Králové. Mošt vám tam vylisují každé pondělí odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na této staré výrobní lince se stáčí hotový mošt rychlostí až 1000 lahví za hodinu.

Na této staré výrobní lince se stáčí hotový mošt rychlostí až 1000 lahví za hodinu. | Foto: Tomáš Adamec

Miloš Kučera přišel hned na začátku moštovací sezony právě na Plácky pro svůj mošt. „Chodíme sem tradičně už několik let a jsme spokojení, je nám líto ta jablíčka jen tak vyhazovat,“ pochvaluje si.

Na začátku moštovací sezony přinesl do moštárny kolem 50 kilo jablek, bude z nich ale méně moštu než v minulých letech, protože jablka jsou méně šťavnatá.

„Doma se to dá do velkého zavařovacího hrnce na teplotu kolem osmdesáti stupňů, nechá se to tam asi na třicet minut, máme vyzkoušené, že to stačí. A pak už jenom pijeme,“ vysvětluje mi pan Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Vaňury z moštárky na Pláckách v Hradci Králové

„Moštárna tady na Pláckách stojí už od 50. let, ale my ji pořád udržujeme. Moštujeme jablíčka pro zahrádkáře i pro veřejnost. Každý, kdo sem přinese jablíčka, dostane ze svých jablíček svůj mošt,“ ujišťuje Vladimír Popp, předseda organizace zahrádkářů.

Jablka se nastrouhají, pak se přesunou k lisu, kam se položí plachetky. Následně podléhají jablka tlaku až 200 atmosfér, kdy se mačká nastrouhaná hmota.

„Přesně se nedá určit, kolik moštu je třeba z jednoho kilogramu jablek, protože tři různí lidé přinesou troje jiná jablka. Ale přibližně z jednoho kýblu, do kterého se vejde deset kilo jablek, je tak sedm litrů moštu.“

Pro ty, kteří přinesou do moštárny jablka, platí podle Vladimíra Poppa určitá pravidla. Jablka nesmí být shnilá nebo hodně poškozená.

„Je to ale hlavně věc zahrádkáře, aby sem donesl ta jablka čistá, umytá, protože z nich bude mít svůj produkt. Někteří jablíčka dokonce vykrajují, aby tam bylo co nejméně nějakého odpadu,“ dodává Vladimír Popp.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme