Záchranáři a kynologové cvičili hledání v sutinách po zemětřesení

Ničivé zemětřesení o síle 7,6 stupňů Richterovy škály zasáhlo Kaznějov na Plzeňsku. Otřesy poškodily také místní továrnu. Po obětech stále pátrají záchranáři… Takhle by mohla vypadat zpráva, která by popsala dění v prostorách bývalé kaznějovské chemičky. Naštěstí jde jen o cvičení záchranářů a kynologů. Příležitost stát se na pár hodin obětí v sutinách měla i reportérka Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení záchranářů v Kaznějově. Jitka Dědinová s Garpem | Foto: Eva Rajlichová

Do sutin, které vypadaly jako kulisy katastrofického filmu, mi pomáhal Petr Vodička z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Sutiny jsou i pro zkušeného hledacího psa složitý úkol, hlavně kvůli obtížnému pohybu v nich a členitosti. Přesto mě můj psí záchranář Garp našel za pár minut.

Garpovi je pět let a je to pohledný hnědobílý špringršpaněl. Svou majitelku Jitku Dědinovou ze záchranné brigády kynologů Praha poslouchá na slovo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si pocity redaktorky ČRo naoko zavalené sutinami

„Je to lovecké plemeno, všeobecně mají dobrý nos, umějí pracovat s větrem,“ popisuje Dědinová.

Pes je prý snadno motivovatelný – má pořád hlad, takže se dá nalákat na odměnu. „Má i plošný atest a byla jsem s ním v ostré akci při vyhledávání na plochách. Byli jsme hledat chlapečka v Hrádku nad Nisou, několikrát jsme byli hledat houbaře, sebevraha na Slapech.“

Cvičení v areálu bývalé chemičky v Kaznějově bylo důkladné a namáhavé. Hlavně pro psy – my lidé jsme na rozdíl od nich věděli, že to není doopravdy.

Co dělat, kdyby náhodou bylo, mi poradil opět záchranář Petr Vodička: „Důležité je věřit, že mě vyprostí. Snažit se ustát to psychicky. Zavolat, zabouchat na sutiny, bouchání se šíří sutinami. Když nemůžu bouchat, aspoň něčím škrábu. Jenom škrábání nehty jsme schopni zachytit na několik metrů.“

Eva Rajlichová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme