Záchranáři na brněnské přehradě ukázali, jak zachránit tonoucího v zimě

Na brněnské přehradě se včera lidé učili, jak postupovat, kdyby se pod někým prolomil led a on se začal topit. Akci s názvem Záchrana v zimě společně připravili hasiči, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje a vodní záchranáři z Brna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simulovaná záchrana tonoucího  v zimě

Simulovaná záchrana tonoucího v zimě | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Akci poněkud pokazilo počasí, které neumožnilo, aby přistál vrtulník a předvedl přepravu zraněného. Naštěstí sněžení nemělo vliv na největší lákadlo, kterým byla ukázka, při níž figurant skočil do prosekané díry v ledu a přítomní profesionálové mu pomáhali ven a poskytovali první pomoc.

Hlavním smyslem ale nebyla atraktivní podívaná. Mluvčí Radek Turin přítomným vysvětloval, co v takové situaci musí udělat a čeho se naopak rozhodně vyvarovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na brněnské přehradě se lidé mohli podívat, jak se zachraňují lidé, pod kterými se propadl led

„Lidé si zkouší používání házecích improvizovaných prostředků, protože je velmi nebezpečné riskovat při proboření do ledu přiblížení se k místu proboření. Takže si zkusí házet pomůcky ze břehu a my je instruujeme, jaká bezpečnostní opatření zvolit, kdyby nebylo zbytí, aby se k tomu člověku bezpečně přiblížili ať už plazením nebo využitím nějaké větší plochy toho ledu, aby se neprobořili a podali jim nějaký improvizovaný záchranný prostředek a udrželi tu osobu na okraji ledové plochy, aby nedošlo k puštění a zmizení pod led.“

Václav Kovář z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje pak lidi upozorňoval hlavně na to, že vytažení člověka z vody je pouze prvním krokem záchrany.

„Cílem té ukázky je lidem prezentovat, že nejde jen o to člověka dostat na břeh, je třeba včas zavolat lékaře. Zdravotnická záchranná služba bude mít připravený tepelný zábal na člověka, který byl ve vodě, je při vědomí a je třeba ho zajistit, aby nedošlo k podchlazení.“

Simulovaná záchrana tonoucího v zimě | Foto: Zuzana Kopuletá

Při vytahování topícího se pomáhali také hasiči. Václav Kovář připustil, že k záchraně lidí z vody se sice nedostanou často, přesto je to pro ně důležitá zkušenost.

„Pracujeme na zamrzlé vodní hladině i z jiného důvodu. Častěji jezdíme k tomu, že osoby nahlásí, že jsou zamrzlé nějaké labutě v zimním období na rybníku nebo zamotané do nějakého vlasce. Takže hasiči vstupují na zamrzlou vodu, tím pádem oni to, co se naučí, využijí i v jiných případech, nejenom čistě pro záchranu osoby, ale i pro svoji bezpečnost, když se na té ploše pohybují.“

Jihomoravští záchranáři podobné akce pro veřejnost organizují velmi často. Lidé si totiž v život ohrožujících situacích nevědí rady, a proto se do pomoci nechtějí zapojit. Někdy pak zraněný člověk zbytečně umírá, a to by rádi změnili.

Zuzana Kopuletá, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme