Záchranáři na letišti nacvičovali evakuaci cestujících z hořícího letadla

Na letišti Václava Havla v Praze dnes houkaly sirény hasičů a záchranářských aut. Šlo ale jen o cvičení. Posádka letadla, hasiči, zdravotníci a policie si ověřovali, jak zvládnou evakuaci cestujících z letadla, kterému začal při startu hořet motor. Cestující představovali studenti střední školy civilního letectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti Václava Havla se konalo pohotovostní cvičení | Foto: Filip Jandourek

Boeing nabírá rychlost na rozjezdové dráze. Náhle mu ale začne hořet motor. Pilot start přerušuje a stroj zastavuje. „Hoří, dýchejte přes svetry. Všechno máme pod kontrolou,“ ozývá se v letadle.

Kabina stroje se mezitím zaplnila hustým, bílým kouřem. Cestující dostávají pokyny od stevarda: „Prosím, zachovejte klid. Rozepněte pásy.“ Na palubě propuká, i když hraná, tak přeci jen panika, protože se všichni snaží dostat co nejrychleji ven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedním z figurantů byl i reportér ČRo Jaroslav Skalický

Mířím k přednímu východu. Dostanu pokyny, jak se po skluzu dostat z letadla. „Sklouzni, rychleji,“ nabádá stevard. A jsem dole, kde dostávám pomoc. Běžím od letadla co nejdále – bezpečná vzdálenost je prý nejméně sto metrů.

K letadlu už přijíždějí hasiči z letiště. Posléze vstupují dovnitř, aby pomohli cestujícím, kteří nejsou schopni sami vystoupit. Poté z letadla transportují zraněné. Nakládají je na nosítka a přenášejí je do sanitky.

Ostatní cestující se mají shromáždit u autobusů. „Vy dva? Jste schopní? Postaráte se o imobilní, kteří nemají vozíčky. Dejte je potom do stanu.“ Takto nám v autobuse předali hasiči dva lehce zraněné cestující, abychom se o ně postarali na cestě k terminálu.

Jaroslav Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme