Záchranáři procvičují na Lipně vyprošťování lidí z ledu

Ode dneška až do soboty 9. února se v Dolní Vltavici na Lipensku setkávají záchranáři z celého Česka i ze zahraničí. Na mezinárodním semináři si vyměňují zkušenosti a nacvičují záchranu lidí, pod kterými se probořil led.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči cvičně zachraňovali tonoucí ze zamrzlého rybníku

Hasiči cvičně zachraňovali tonoucí ze zamrzlého rybníku | Foto: René Svoboda

Žena, která se právě propadla pod led, zoufale mává rukama a snaží se vzbudit pozornost. Pes na břehu ji okamžitě zaregistruje a rozbíhá se za ní po ledu s lanem v tlamě, na kterém táhne dětské boby.

I tak se dá pomoci člověku, pod kterým se právě prolomil led. Záchranáři si na zamrzlém Lipně zkouší, jak lze účinně a rychle pomoci člověku, pod nímž se prolomil led.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Pavla Kuchtová sledovala cvičení záchranářů na Lipně

„Samozřejmě tam můžu poslat pejska s lanem, ta osoba se může lana chytit, pejsek jí pomůže ven. Nebo když ta osoba má v ruce něco jako čepici, kus pásku. Pes tam přiběhne, chytí tu čepici, vytáhne osobu. Je tam prostě vždycky rychleji než člověk a je lehčí,“ říká Kateřina Sojková z Jihočeské záchranné brigády kynologů.

Jsou tu i dobrovolní hasiči, kteří bývají u těchto případů jako první. Nemají speciální neopreny. Na led a do studené vody se pouští jen v uniformách a se svým základním vybavením.

Takovéto i další praktické ukázky budou v sobotu k vidění přímo v Dolní Vltavici. Záchranáři předvedou lidem speciální pásovou čtyřkolku i zásah z vrtulníku.

Pavla Kuchtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme