Záchranáři v Hrádku nad Nisou nacvičovali, jak postupovat při dopravní nehodě

Hrádkem nad Nisou na Liberecku dopoledne zněly hlasité sirény. Kousek od česko-německo-polské hranice se pořádalo cvičení záchranářů, hasičů a policistů. Na místě byla naaranžovaná nehoda autobusu plného studentů se dvěma osobními vozidly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení záchranářů v Hrádku nad Nisou | Foto: Ivana Bernáthová

Studenti nábytkářského učiliště byli nalíčeni tak, aby vypadali jako skutečně zranění, a někteří dokonce jako mrtví. Byli rozmístěni v převráceném autobusu, v havarovaných vozidlech a případně i mimo ně.

Nehodu nahlásil opilý mladík, který se k ní přichomýtl. „Jen jsem tam nahlídl a trošku se mi z toho udělalo špatně. Je tam hrozně lidí,“ zavolal na linku 112.

Dispečerka se pokusila od mladíka získat co nejvíc informací o místě nehody a poslala do Hrádku záchranáře. Jako první dorazili policisté, po nich čeští i němečtí hasiči, kteří mají techniku na to, aby vyprostili zraněné ze zdemolovaných vozidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení záchranářů v Hrádku nad Nisou sledovala i reportérka Ivana Bernáthová

Nezraněné lidi odváděli hasiči dál od nehody. „Teď jim nepomůžete, jenom byste se nám tam pletli. Vydržte tady a záchranáři se o všechno postarají. Všichni určitě budou v pořádku,“ uklidňoval je jeden z hasičů.

„Je to trochu chaos, ale hasiči ve spolupráci se záchrankou se tomu snaží dát nějaký řád. Priorita je záchrana osob, ošetření zraněných, hlavně kritických, a zajištění místa z hlediska úniku pohonných látek a požáru,“ vysvětluje velitel cvičení Jaromír Mottl.

Cvičení je od toho, aby se odhalily mezery v přípravě a v organizaci zásahu.

Cvičení záchranářů v Hrádku nad Nisou | Foto: Ivana Bernáthová

„Myslím si, že jsme poměrně dlouho zůstali na převazovém stanovišti bez lékaře. Trvalo nějakou dobu, než tam doputoval, ale jinak si myslím, že naše posádka pracovala velmi pěkně,“ hodnotí Petra Vízrová ze záchranné služby.

Českým lékařům pomáhá v rámci mezinárodní pomoci Polák Arkadiuzs Kavka.

„Pan doktor nám dal úkol převézt českou občanku do nemocnice do Polska. Měla zlomeninu nohy, tak jsme ji zavezli na ARO a vrátili jsme se zpět na další pomoc,“ říká Kavka.

Zdravotníci si měli možnost vyzkoušet i porod. Těhotná mladá paní cestující v autobuse předčasně porodila.

Ivana Bernáthová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme