Záchranáři v Karlovarském kraji mají nový dispečink a chtějí zavést telemedicínu

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje se může pochlubit moderním dispečinkem, díky kterému se výrazně zlepší komunikace mezi operačním střediskem a sanitkami a zefektivní se spolupráce s hasiči. Dispečink stál asi 35 milionů korun. V budoucnu by karlovarští záchranáři také rádi uvedli do praxe takzvanou telemedicínu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná služba

Záchranná služba | Foto: Karel Chlumec

„Používáme víc digitálních technologií, technologií pro lokaci vozidel naší záchranné služby, lokaci volajících přímo z operačního střediska. Po přijetí výzvy dá operátorka výzvu řidiči záchranné služby přímo na jeho tablet s navigací a on nic nezadává, přímo na to místo jede,“ popisuje ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora.

Zatímco v jiných regionech takové středisko funguje už dlouho, v Karlovarském kraji ještě nedávno operátorky používaly systém telefonů a vysílaček. S moderním dispečinkem už například není třeba, aby operátorky a řidiči byli z jednoho okresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž redaktorky Českého rozhlasu Andrey Štromajerové o novém moderním dispečinku karlovarské záchranné služby

Záchranná služba zhruba z 60 procent hospodaří s příspěvkem kraje, zbytek pokryjí zdravotní pojišťovny a jiné příjmy. Karlovarský kraj dává do záchranky ročně kolem 120 milionů korun.

Počet výjezdů karlovarské záchranné služby loni narostl o 50 procent, sanitky vyjížděly celkem k 32 tisícům případů.

„Utlumili jsme i provoz dopravy, která jezdila na takzvané urgentní převozy, a na všechny výzvy na tísňovou linku jsme začali posílat záchranářské posádky,“ uvedl ředitel karlovarské krajské záchranky Roman Sýkora.

Nárůst výjezdů je podle Sýkory všeobecným trendem u všech zdravotnických záchranných služeb, může za něj hlavně stárnutí populace.

Karlovarské záchrance loni narostl počet výjezdů

Číst článek

Karlovarská záchranná služba loni také zavedla takzvaný rendez-vous systém, kdy na místo vyjíždí zvlášť sanitka s osobním vozem lékaře. Jde o efektivnější využití, protože lékař už nemusí s pacientem až do nemocnice, ale může vyjet k dalšímu případu hned po ošetření.

Záchranné služby se v celé České republice potýkají s nedostatkem lékařů, nicméně i s tímto si bude muset organizace poradit.

„Lze očekávat, že výjezdových skupin, které budou obsahovat lékaře, bude méně. Odhadoval bych to tak na čtyři, maximálně pět na kraj,“ myslí si ředitel karlovarských záchranářů Roman Sýkora.

„Přímé zachraňování života přejde na záchranáře. S tím souvisí, že jim v budoucnu budou muset narůst kompetence,“ dodává Sýkora.

Záchranáři chtějí využít moderní telefony k telemedicíně

V budoucnu by karlovarští záchranáři chtěli zavést projekt telemedicíny. Jejich ředitel Roman Sýkora by proto uvítal, kdyby byli vybaveni kamerami a mikrofony pro audiovizuální přenos. Podobné již podle něj mají například městští strážníci.

„Lékař na dispečinku by na té velké obrazovce, kterou tady máme, mohl třeba sledovat toho pacienta, poučit ho přímo. Že by se viděl jak na Skypu. Když je dnes videotelefon skoro běžnou záležitostí, proč bychom takovou věc nemohli používat my?“ myslí si ředitel krajské záchranky Roman Sýkora.

Andrea Štomajerová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme