Záchranáři v Pardubickém kraji kvůli horkům posílení posádek neplánují

O nadcházejícím víkendu možná padnou teplotní rekordy. Meteorologové předpovídají na sobotu 36 stupňů, v neděli může rtuť teploměru na některých místech v Česku dosáhnout až 40 stupňů Celsia. Dá se tak předpokládat, že více práce budou mít i záchranáři. Při velkých vedrech totiž častěji vyjíždějí ke kolapsovým stavům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opalování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Teďka jsou hodně kolapsy z tepla, potom jsou hodně úrazy venku, určitě i případy s tonutím, potom zase zranění malých dětí,“ popisuje zkušenosti operátorka dispečinku Alena Marešová. Záchranářům v Pardubickém kraji stoupl za poslední týdny počet výjezdů až o 20 procent.

„Standardně máme v celém kraji kolem sta výjezdů denně, teď jich máme běžně kolem 120, 130. Nárůst jde právě na vrub těm vedrům, chronické nemoci se samozřejmě projeví dříve, razantněji. To se bavíme o cévních mozkových příhodách, infarktech, kolapsech, celkovém vyčerpání,“ doplňuje ředitel krajských záchranářů Pavel Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušenosti záchranářů s výjezdy v době horka zjišťovala reportérka Iveta Záleská

Lidé totiž nedodržují pitný režim. Zejména děti a senioři nemají pocit žízně. V horkých dnech, kdy teplota překročí 30 stupňů, ale tělo odpaří až 3 litry tekutin denně i bez velké fyzické námahy, proto je nutné minimálně stejné množství vody tělu zpátky dodat.

„Ten princip ochlazování, kdy díky příjmu vody nás neochladí jen to, že voda je studená, ale že ji vůbec máme a že tělo se odpařováním zbaví přebytečné energie,“ vysvětluje Svoboda.

Člověk by měl proto v takových vedrech dodržovat obecně platná pravidla: Hodně pít, vyhýbat se přímému slunci a přes poledne raději zůstat doma. Záchranáři také často vyjíždějí k úrazům u vody. Naposledy v úterý volali vrtulník pro malou holčičku, která se topila na plovárně v Chrudimi.

„Já osobně vím minimálně o pěti, šesti tonoucích a utonulých z posledních asi čtrnácti dnů v Pardubickém kraji. Zhruba polovina skončila bohužel tragicky, polovinu se nám podařilo přivést zpátky k životu,“ uzavírá Svoboda.

O tomto víkendu ale kvůli vysokým teplotám záchranka posádky posilovat nebude.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme