Záchranářští psi budou v jižních Čechách bojovat o titul

Desítky kynologů přijíždějí na základnu jihočeských záchranářů, nedaleko Přední Výtoně u Lipna. Koná se tu jubilejní 30. Mistrovství České republiky záchranných psů. Už dnes večer bude znám Mistr České republiky 2010 záchranných psů ve vyhledávání v sutinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes - záchranář | Foto: Svaz záchranných brigád kynologů ČR

Vyhledávání v sutinách je jakousi královskou disciplinou záchranářské kynologie, doplněné o nezbytné cviky poslušnosti.

Mezi nejlepšími dvaceti psy jsou i dva kříženci. Ředitel jihočeské záchranné brigády Jaroslav Sedlák říká, že na plemeni nezáleží. Důležitá je povaha psa.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž RR kynologové na Lipně.mp3

Závodníky čeká v krátkém sledu za sebou prohledávání na dvou místech, celkem by měl pes najít a označit 3 živé lidi a 3 vzorky mrtvého pachu.

„Z toho jsou 2 ve výšce a 4 v hloubce. Ty výškové úkryty limitující člověka vymrštěného výbuchem třeba na střechu garáže, tak jsou ve výšce 2 až 3 metrů,“ říká Jaroslav Sedlák.

Přímo do objektů, suplujících zával, se diváci dnes nedostanou. Budou mít ale poprvé možnost sledovat účastníky mistrovství republiky prostřednictvím kamer, jejichž obraz se bude přenášet do klubovny.

Aktuální informace a průběžné výsledky mohou zájemci sledovat také na internetových stránkách Svazu záchranných brigád kynologů ČR.

Pavlína Fendeková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme