Zachráněná botanická zahrada v Bečově nad Teplou slaví výročí

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou si dnes připomíná 9. výročí od svého znovuobnovení. Záchranné práce vede spolek Berkut, který má největší podíl na tom, že tento areál s unikátními druhy rostlin úplně nezanikl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečovská botanická zahrada | Foto: Jiří Šindelář

Areál s množstvím vzácných rostlin chátral více než 60 let. Díky obětavosti členů občanského sdružení Berkut se ale podařilo zabránit jeho totální devastaci. Areál se tak postupně opět stává klenotem zahradní architektury.

V prvních letech musely být z areálu odstraněny především náletové dřeviny. Postupně se pak ukázalo, jaké rostlinné skvosty se tu ukrývaly.

Kromě původních skalniček a dalších vysokohorských rostlin se zahrada může pochlubit zajímavou sbírkou severoamerických a asijských jehličnanů v čele s korkovníkem amurským.

Za povšimnutí také stojí jeden z exemplářů smrku obecného, který je největší na světě. Obnoveny byly přístupové cesty, vybudovány naučné stezky s lavičkami, odpočinkové zázemí, sportoviště i vzdělávací centrum.

Bečovská botanická zahrada má proto důvod k oslavám, které se konají právě dnes. Kromě toho, že si návštěvníci mohou celou zahradu projít a zeptat se odborníků na vše, co je zajímá z rostlinné říše, mají k dispozici sportoviště, kde si lze zapůjčit sportovní náčiní.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

A protože se podařilo zrekultivovat také zdejší Korunní rybník, který dnes slouží ke koupání, romantické duše se tu po něm mohou projet na lodičkách.

Nechybí ani hudební produkce především regionálních kapel a zlatým hřebem bude vystoupení Miloše Dodo Doležala, který je už dlouholetým podporovatelem zahrady a kromě jiného v současnosti o ní točí časosběrný dokument. Hudební vystoupení mají podle programu trvat zhruba do půlnoci.

Dana Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme