Zachránil dva lidi z hořícího auta. Získal za to ocenění Gentleman desetiletí

V březnu 2008 spatřil Josef Pešek na silnici do Soběchleb na Lounsku hořící auto, ve kterém zůstali uvězněni dva zranění lidé. Jen díky němu jsou dnes oba naživu. Za jejich záchranu dostal statečný řidič před šesti lety titul Gentleman silnic. A na jeho příběh se nezapomnělo, letos ho lidé zvolili nejodvážnějším zachráncem za 10 let, po které Česká pojišťovna a Policie ČR toto ocenění udělují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Pešek získal ocenění Gentleman desetiletí za záchranu života dvou lidí, kteří po nehodě zůstali uvězněni v hořícím autě | Foto: Jan Marek

Josef Pešek jel směrem z Malé Černoce na Soběchleby. Nehodu má dodnes v živé paměti. Auto, které havarovalo, jelo z protisměru.

„Někdy jezdím zkratkou přes vesnice. Vyjedu ze zatáčky, vidím auto v příkopu, a když přijedu blíž, vidím, že hoří. Tak jsem zastavil a šel jsem se podívat a už ze silnice jsem viděl, že za volantem je řidič,“ vzpomíná.

Josef Pešek neváhal ani chvíli a spěchal pomoci. Když přišel k autu, zjistil, že je zamčené, a tak se snažil rozbít okno a dostat se dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řidič Josef Pešek vzpomíná, jak v roce 2008 zachránil dva lidi z hořícího auta. Za to dostal ocenění Gentleman desetiletí

„To se mi nedařilo, protože žádný kámen pro ruce nebyl a větví to dost dobře nešlo. Ale jak jsem bouchl do auta, na zadní sedačce se probral syn, který byl v tom autě zamčený. Podařilo se mi s ním navázat komunikaci,“ vypráví.

„Stáhl okénko u řidiče, takže jsem mohl sáhnout do auta, odemkl jsem ho, dostal jsem se k tomu synovi a potom přes řidiče jsem se dostal k jeho dveřím, otevřel jsem je z druhé strany a pomalu jsem ho dostal ven,“ popisuje.

Josef Pešek získal ocenění Gentleman desetiletí za záchranu života dvou lidí, kteří po nehodě zůstali uvězněni v hořícím autě | Foto: Jan Marek

Na místě jsou dodnes patrné pozůstatky nehody, přestože od ní uplynulo několik let. „Ty stromy tady pořád jsou. Je to šest a půl roku, ale ten žár byl opravdu velký a auto skončilo úplně na odpis, celé shořelo,“ konstatuje Josef Pešek.

Právě dnes převzal ocenění Gentleman desetiletí, kterého si váží. „To nejdůležitější ale je, že ti lidé jsou naživu. Lidský život nejde nahradit penězi ani oceněním. Je to to nejlepší, co se mohlo stát, že jsou oba v pořádku a žijí,“ uzavírá.

Otec a syn mohou děkovat člověku, který nebyl lhostejný ke svému okolí a navzdory nebezpečí neváhal pomoci při záchraně lidských životů.

Josef Pešek získal ocenění Gentleman desetiletí za záchranu života dvou lidí, kteří po nehodě zůstali uvězněni v hořícím autě | Foto: Jan Marek

Matěj Skalický, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme