Záchranka otevře na Šumavě dvě nová výjezdová stanoviště

Nový objekt staví záchranná služba v Železné Rudě, záchranáři tam budou nově sloužit i přes noc. V Modravě investuje do výjezdového stanoviště obec, záchranná služba dodá jen vybavení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka záchranné služby v garáži

Sanitka záchranné služby v garáži | Foto: Karel Chlumec

V Železné Rudě funguje záchranka funguje jen ve dne, nově tady bude rychlá pomoc zajištěna i v noci.

„Plzeňský kraj přišel s žádostí na město Železná Ruda, abychom poskytli pozemek na výstavbu nového výjezdového místa takového, které by mohlo sloužit 24 hodin denně,“ říká starosta Železné Rudy Michal Šnebergr z ODS.

Pro dojezd záchranky je Železná Ruda poměrně daleko. „I proto jsme poskytli pozemek Plzeňskému kraji bezplatně u místní hasičské zbrojnice,“ dodal starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových výjezdních místech záchranky na Šumavě natáčela reportérka Jitka Englová

Stavba začala na podzim a hotová měla být do konce roku 2014. Kvůli insolvenci stavební firmy se ale přerušila a kraj musel vypsat nové výběrové řízení.

„Podle nových informací by měla snad začít fungovat od ledna 2015,“ vysvětluje mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Václav Ondra.

„Bude tam zázemí pro záchranáře a pro řidiče, sklad zdravotnického materiálu. Bude tam garáž pro dvě sanitní vozidla,“ dodává.

Nové výjezdové místo záchranky by mělo být i na Modravě. Obec postaví výjezdové místo na místě bývalého úřadu.

„Bude to opravdu takový malý rodinný domek, kde budou dva pokoje, nutné zázemí, kuchyňka a další, a garáž na sanitku,“ uvádí starosta Modravy, nestraník Antonín Schubert.

rozcestník k turistickým zajímavostem | Foto: Jan Rosenauer

„Samozřejmě my to musíme postavit tak, abychom nestavěli specializovanou stavbu pro záchrannou službu,“ doplňuje.

Stanice tak může v případě ukončení činnosti záchranky sloužit i jako běžný rodinný domek. Stavba obec přijde na tři miliony korun a hotová by měla být do konce letošního roku.

V obou nových místech záchranky bude zdravotnický záchranář a řidič. Nebude tam sloužit lékař.

O vybavení modravské stanice se postará záchranná služba. Ta ale letos na hospodaření dostala o 20 milionů korun méně než vloni.

„Co se týče snižování dotací, tak určitě se to nedotkne nijak vybavení záchranné služby. Nijak poskytování přednemocniční neodkladné péče. O to se nemusí pacienti vůbec bát,“ ujišťuje mluvčí záchranky Ondra.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme