Záchranka v Karlovarském kraji díky systému rendez-vous ošetří víc pacientů a ušetří

Záchranná služba Karlovarského kraje chystá změny v provozování. Ty se týkají hlavně obsazení lékařů ve službách a také řešení problémů s dojezdovými časy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská záchranná služba

Karlovarská záchranná služba | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Změny nastaly hlavně z důvodu malého počtu lékařů na Záchranné službě Karlovarského kraje. Organizace má 16 kmenových zaměstnanců, do plného počtu by jich potřebovala ale jednou tolik.

Vedení záchranky se zalíbil systém rendez-vous. Kdy lékař k případu nejezdí v sanitce, ale sám zvlášť v autě. Díky tomu mají podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka záchranáři volnější ruce:

„Pokud někam vyjede lékař a je volán k dalšímu případu, není vázán na záchranku a může jet vozidlem k dalšímu případu, čímž velmi zkrátí dojezd. Například když lékař zasáhne na Toužimsku a musí jet se sanitkou do Karlových Varů, tak až na 90 minut odkrývá území ze své lékařské pozice. Takhle tam odešle pacienta a může se dále věnovat tomu území pro případné další zásahy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách záchranné služby v Karlovarském kraji informovala redaktorka Andrea Strohmaierová

V Karlovarském kraji je celkem 11 stanovišť záchranky. Lékaři budou přítomni jen na pěti z nich. Podle hejtmanství to stačí. Lékař navíc nemusí vyjíždět ke každému případu, ale jen k těm závažným. U většiny pacientů, u kterých záchranka zasahuje, zajistí pomoc vyškolený záchranář.

„Myslím si, že mít obsazeno 11 stanovišť lékařem, je opravdu z kategorie sci-fi. To nejsme schopni zvládnout. Nicméně pokud by se ukázalo, že je nějaká oblast nedokrytá lékařem, a je nutné ji tam nějakým způsobem zajistit a získali bychom kmenové lékaře, tak bychom se tím systémem zabývali. Ale v tuto chvíli ty elipsy, které tam máme namalovány, se nám zdají takhle reálné. Myslíme si, že tohle bude velký postup v dosahu lékařů,“ je přesvědčen Čermák.

Další věc, kterou bude muset záchranná služba, respektive zřizovatel Karlovarský kraj, vyřešit, jsou dojezdové časy. Podle zákona musí sanitky přijet na místo do 20 minut. V Karlovarském kraji jsou ale oblasti, kam to sanitky jen tak tak stihnou.

„V tuto chvíli máme bolavé místo v oblasti Luby a Nového Kostela. Tam se čas opravdu pohybuje kolem 20 minut. Pak je to oblast Slavkovského lesa, to znamená Prameny, kde opravdu ten čas, než tam dojedou k vzhledem k silnicím a místopisu, je složitější. Z tohoto pohledu máme tyto dvě území,“ říká Čermák.

Karlovarská záchranná služba | Foto: Zdeněk Trnka

Pomoci by mohlo mobilní stanoviště záchranky.

„Teď třeba na výjezdním stanovišti platíme v Ostrově velkou částku za nájem, proto toto stanoviště dočasně přesuneme do Jáchymova. Poblíž Ostrova se chystáme vybudovat mobilní stanoviště, které je modulové. Dokonce se dá do budoucna i přestěhovat," vyjmenovává výhody náměstek.

"Možná by to byla cesta pro nějaké takové řešení v oblastech, kde nemáme úplně optimální pokrytí. I to vidím jako jednu z možností, ale budeme vyhodnocovat, kolik výjezdů za rok do tohoto území bylo. A jak opravdu je to v tuto chvíli efektivní, abychom opravdu dostáli naším závazkům,“ dodává.

Díky modelu rendez-vous by záchranná služba Karlovarského kraje mohla ročně ušetřit milióny korun. Ty by třeba mohla využít na nákup nových vozů.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme